ABD’ye giden ’Brunson heyeti’ yurda döndü, uzlaşma yok
  • Reklam

ABD'ye giden 'Brunson heyeti' yurda döndü, uzlaşma yok

09 Ağustos 2018 - 19:23 - Güncelleme: 10 Ağustos 2018 - 02:08

     Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimin ardından sağlanan ön mutabakat neticesinde Washington'a giden ve görüşmelerde bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlığını yaptığı heyet yurda döndü. Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 16.10'da İstanbul'a gelen heyet daha sonra uçakla Ankara'ya gitti.
     ABD ile iki Türk "bakan"a yaptırım uygulanmasına kadar varan krizi aşmak için Washington'a giden Türk heyetinin görüşmelerinden somut bir uzlaşma çıkmadı. 
     ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece Rahip Andrew Brunson'un serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye'de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile ABD'nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz'un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.

ABD: TALEBİMİZİ TEKRARLADIK
     ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de bir açıklama yaparak, iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yönelik ABD'ye gelen Türk heyetiyle geniş kapsamlı görüşmeler yapıldığını, Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson'ın eve dönmesi talebini net şekilde ilettiklerini bildirdi.
     Nauert, günlük basın toplantısında kendisine yöneltilen soru üzerine Türk heyetinin ABD’deki temaslarına ilişkin açıklama yaptı. Sözcü Nauert, “Türkiye ile çok kapsamlı bir ilişkimiz var ve Türkiye hükümetiyle bu konuları her görüşmemizde konuşuyoruz.

GÖRÜŞMELER GİZLİ OLACAK
     “Görüşmelerin bir kısmını kamuoyuna açık bir şekilde tartışmayacağız” diyen Nauert, “İlerleme olarak Brunson’ın eve dönmesini görüyoruz. Görüşmelerin içeriği hakkında tanımlamalar yapmayacağız” ifadesini kullandı.

YENİ YAPTIRIM UYARISI
     Öte yandan ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Washington’da yapılan son görüşmelerin sorunları çözmek bir yana ABD’nin Türkiye’ye yeni yaptırım uygulamasına neden olabilecek bir süreci başlatabileceğini yazdı.
     ABD’nin İzmir’de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Craig Brunson’ın serbest bırakılması talebinin karşılık bulmamasının ardından Ankara ile Washington arasındaki gerilim zirveye tırmanmıştı. Sorunları görüşmek üzere dün Washington’a Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında giden dokuz kişilik heyetin dokuz saat süren görüşmelerinden bir sonuç çıkmamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriye'ki TSK birliklerinin hareketleri asgariye indirildi
Suriye'ki TSK birliklerinin hareketleri asgariye indirildi
'Corona virüs'e karşı etkili olan 3 ilacın ismi açıklandı
'Corona virüs'e karşı etkili olan 3 ilacın ismi açıklandı