Ankara, Menbiç’te ’Amerika ile devam’ kararı verdi
  • Reklam

Ankara, Menbiç'te 'Amerika ile devam' kararı verdi

28 Nisan 2018 - 00:54 - Güncelleme: 28 Nisan 2018 - 01:03

     Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı Harekatı" sırasında YPG/PKK terör örgütüne yardım ettiği iddiaları üzerine ABD'yle Türkiye arasında soğuk rüzgarların esmesinin ardından bugün iki ülke arasında ortam yeniden yumuşadı.
     ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmenin iyi geçtiğini belirterek, "Menbiç'te ABD ile birlikte hareket edeceğiz" dedi.
     “Menbiç’te takvime dayalı atılması gereken adımlar var” diye konuşan Çavuşoğlu, Brüksel’deki görüşmede yaptırım konusunun gündeme gelmediğini, teröre karşı mücadele için Pompeo ile görüştüklerini dile getirerek, “Menbiç’te Fransız varlığı yok. Biz ABD ile devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
     Rahip Brunson konusunun da gündeme geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, “İddianamenin hazırlanması bile bir süre aldı. Suçlamaların ne olduğunu herkes biliyor. Türkiye’de yine rahipler, din adamları, hahambaşıları, birçok din adamı özgürce ibadetlerini yerine getiriyorlar. Bu hukuki bir konu” dedi.
     S-400 sürecinin tamamlandığını söyleyen Çavuşoğlu, sonraki adımlarda müttefiklerle birlikte ilerleyebileceklerini ve Patriot satın alabileceklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, “Pompeo göreve yeni geldiği için S-400 sürecini başından beri anlattım” dedi.
     Çavuşoğlu, “Teröristlere karşı da, diğer bölgelerde de IŞİD ile mücadele devam edecek, bugün ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile neler yapmamız gerektiğini de biraz konuştuk. ABD ile (Menbiç konusundaki) yol haritasının onaylanma safhası bitmedi, uygulama safhasını da göreceğiz. ABD Kongresi’nde Türkiye’ye karşı yaptırım gibi girişimler var, ABD’den böyle bir adım gelirse bizden de karşı adım gelir, hiçbir taraf kârlı çıkmaz” dedi.

ERDOĞAN: NEDEN MENBİÇ'TESİN
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Şubat'taki AKP Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,  ABD'nin Barack Obama döneminden beri Menbiç konusunda tutarsız olduğunu ifade etmiş, "Sayın Obama da doğru konuşmadı, Trump da aynı yolda gidiyor. 'Menbiç'ten çıkacağız' dediler. Hadi çıkın. Kimleri getirdiniz oraya? PYD'yi, YPG'yi, PKK'yı. Yerleştiriyorsunuz, hala 'Menbiç'e gelmeyin' diyorsunuz. Biz Menbiç'e topraklarının asıl sahiplerine teslim etmek için geleceğiz. Bu bölgede bir şey yapılacaksa, gelin NATO'da beraber olduğunuz Türkiye ile beraber yapın. Bizim sorunumuz tamamıyla terör örgütleriydiler. Amerika diyor ki 'DEAŞ'ı temizledik'. Niye hala buradasın?" demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan: Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi sıkıntılı gözüküyor
Erdoğan: Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi sıkıntılı...
Coronadan 25 vefat daha
Coronadan 25 vefat daha