Ankara, Suriye konusundaki doğru adımı nihayet Soçi’de attı
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Ankara, Suriye konusundaki doğru adımı nihayet Soçi'de attı

AKP iktidarının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın devrilmesine yönelik politikası iflas etti.

25 Kasım 2017 - 18:06

     AKP iktidarının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın devrilmesine yönelik politikası iflas etti. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde Rusya ve İran'ı karşısına alarak Suriye'nin bölünmesini hedefleyen ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük destekçisi olan AKP iktidarı, milyonlarca suriyeliyi Türkiye'ye kabul ederek ülkemizde telafisi çok zor olan sosyal ve ekonomik yaralar açtı.
     Bu gelişmelerin ardından Suriye sorununda tutum değiştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta başında Vladimir Putin ve Hasan Ruhani ile Soçi şehrinde konuyu masaya yatırdı.
     Üçlü zirve sonrası yapılan açıklamalarda Suriye konusunda uzlaşıldığı mesajları verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de ateşkes için önceliğin "terörist grupların dışlanması" olduğunu söyledi.
     Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Uluslararası Diyalog Konseyi'nin toplanması konusunda İran ve Türkiye'nin desteklerini aldığını ifade etti ve "Suriye'de özgür seçimler gerçekleştirilmeli" dedi.
     İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Suriye'de tüm tarafların bir araya geleceği görüşmeye Rusya ve Türkiye ile beraber destek verdiklerini kaydetti.
     Soçi zirvesi; Ortadoğu'daki gelişmeler karşısında birlikte hareket eden Rusya ve İran'a Türkiye'nin de katıldığını göstermesi bakımından önemli. Böylece Suriye konusunda Rusya ve İran politikası ile Esad'ın kazandığı, Türkiye'nin kaybettiği ortaya çıkmış oldu.
     Görünen o ki; Esad iş başında kalacak. Yani, Türkiye’nin yanıbaşındaki bir ülkede en ateşli düşman sayılabilecek bir lider koltuğunda oturmaya devam edecek…
     Türkiye’nin ateşli düşmanı PKK da, PYD/YPG markasıyla sınırımızda olmaya devam edecek ve Rusya’nın pek gizlemeye gerek görmediği şekilde yeni Suriye’de rol alacak.
     Ancak ülkede barışın sağlanmasının imkansız olduğu, Türkiye’nin tezlerinin de konuşulamaz hale geleceği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran, '17 ABD ajanı yakaladık' dedi, Trump inkar etti
İran, '17 ABD ajanı yakaladık' dedi, Trump inkar etti
İranlı Bakan: Petrolümüzün yerini hiçbir ülke dolduramaz
İranlı Bakan: Petrolümüzün yerini hiçbir ülke dolduramaz