Azebaycan, Ermenilerin çoluk-çocuk demeden katlettiği yüzlerce...
  • Reklam

Azebaycan, Ermenilerin çoluk-çocuk demeden katlettiği yüzlerce 'kurban' için ağlıyor

26 Şubat 2018 - 15:05 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 21:31

     1992 yılının 25 Şubat'ını 26 Şubat'a bağlayan gece Rus destekli Ermeni Ordusu tarafından Hocalı ve çevresinde uygulanan soykırımda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetti.
     Hollanda Meclis'i 1915'te Türkiye'de yaşandığı öne sürülen olayları "soykırım" olarak kabul ederken, ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti "Hocalı katliamı"nı hala soykırım olarak tanımamıştır.

ACILAR TAZELENDİ, KATLİAM LANETLENDİ
     Azerbaycanlılar bugün Hocalı Katliamı’nın kurbanlarını anmak için başkent Bakü’de bulunan Ana Feryadı Anıtı’na akın etti. Anıtın önünde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve devlet erkanının katılımıyla resmi tören düzenlendi.
     Törenin ardından anıt halkın ziyaretine açıldı. Ellerinde Azerbaycan bayrakları ve posterlerle anıta akın edenler buraya karanfiller bıraktı. Katliamdan kurtulmayı başaran Hocalılılar ve hayatını kaybedenlerin yakınları da anıtı ziyaret etti. Şehit yakınları ve vatandaşlardan bazıları dualar okurken, bazıları da 26 yıl önce yaşanan acı olayı tekrar hatırlayarak gözyaşlarına boğuldu.
     Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, büyükelçilik çalışanları ve Bakü’deki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de Ana Feryadı Anıtı’nı ziyaret ederek katliam kurbanlarını andı. Büyükelçi Özoral, ziyaret sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Azerbaycan halkının 26 yıldır 613 kardeşinin acısıyla yaşadığını söyledi. 
     Yaralananların ve kaybolanların bu sayının dışında olduğunu belirten Özoral, şunları kaydetti: “Biz Türkiye olarak bu acılı gününde Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Yaşananlar, sadece Azerbaycan’ı değil bütün Türk milletini hedef alan alçakça bir saldırıdır. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin artık adalet önüne çıkıp hesap verme vakti çoktan gelip geçmiştir. Bu çığlığımızı her yıl daha da yüksek sesle duyurarak Hocalı’ya adaletin gelmesi için elimizden gelen çabayı harcamaya devam edeceğiz.” 
     1991 yılının Aralık ayında Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu. Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 44 sivil hayatını kaybetti. 
     1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı’ya üç koldan saldıran Ermeniler, Sovyet Rus ordusunun 366. motorize alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırının ertesi gününde hafızalardan yıllarca silinmeyecek katliam yapıldı. Savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 83’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hunharca öldürüldü. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken Ermeni güçleri, bin 275 kişiyi esir aldı. Bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

Kaynak: ATAYURT YAYINEVİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hendek’teki patlamanın araştırılmasına AKP-MHP'den ret
Hendek’teki patlamanın araştırılmasına AKP-MHP'den ret
1.041 yeni vaka, 22 can kaybı
1.041 yeni vaka, 22 can kaybı