Beyaz Saray, Suriye’ye 230 milyon dolarlık mali yardımı kesti
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Beyaz Saray, Suriye'ye 230 milyon dolarlık mali yardımı kesti

18 Ağustos 2018 - 00:59 - Güncelleme: 18 Ağustos 2018 - 01:12

     ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye'yi istikara kavuşturma projelerine bundan böyle maddi destek sağlanmayacağını açıkladı.
     ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye projeleri için Kongre onaylı 230 milyon dolarlık kaynağın harcanmayacağı ve başka alanlara aktarılacağı konusunda Kongre'nin bilgilendirildiğini açıkladı.
     Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, Bakan Mike Pompeo tarafından onaylanan kararın insani yardım fonlarını kapsamadığını söyledi. Nauert, Suriye'den geri çekilen fonun diğer dış politika öncelikleri için kullanılacağını kaydetti.

Karar tartışma yarattı
     ABD'li yetkililer, Trump yönetiminin Suriye'den çekildiği yönündeki eleştirileri de reddetti. Nauert, "Bu karar ABD'nin Suriye'deki stratejijk hedeflerine bağlılığını zayıflattığı anlamına gelmiyor" derken toplantıda hazır bulunan Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Satterfield ve IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, IŞİD mağlup edilene kadar ABD'nin Suriye'de kalmaya devam edeceğini söyledi.
     ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Demokratlar Grubunun resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda kararla ilgili "Bu şaşılacak bir öngörüsüzlük" ifadesi kullanıldı. Mesajda, Trump'ın Rusya lideri Vladimir Putin'in Suriye'deki hayallerine kavuşmasına yardımcı olduğu savunuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PROF. DR. RIDVAN KARLUK YAZDI...Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un  Sözde Ermeni Soykırım Çıkışına  Doğu Perinçek ve  Yves Benard'an Gelen Cevap Nedir?
PROF. DR. RIDVAN KARLUK YAZDI...Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un...
'Merkez Bankası'nın son kararı enflasyonu artırır' iddiası
'Merkez Bankası'nın son kararı enflasyonu artırır' iddiası