Bilim insanları ’alzheimer’ın tedavisi için umut verdi
 • Reklam

Bilim insanları 'alzheimer'ın tedavisi için umut verdi

18 Mart 2018 - 01:31 - Güncelleme: 18 Mart 2018 - 02:16

     Bilim insanları, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda elde edilen yeni bulgular ışığında geliştirilecek farklı ilaç tedavileriyle alzheimer hastalığının önümüzdeki yıllarda HIV gibi, semptomları baskılanan veya ortaya çıkması engellenen bir rahatsızlığa dönüşeceğini ifade ediyor. Alzheimerı tedavi edecek bir ilaç geliştirme çabalarının henüz sonuca ulaşamamış olduğunu belirten bilim insanları, ancak yapılan bilimsel çalışmaların doğru yolda ilerlediğini kaydetti.
     The Times gazetesinde yer alan habere göre, nörobilim alanının Nobeli olarak gösterilen 1 milyon euroluk Brain Ödülü, alzheimer alanında çalışmalar yürüten dört bilim insanı arasında paylaştırıldı.
     Alzheimer, adını bu rahatsızlığı keşfeden bilim insanı Alois Alzheimer'dan alıyor ve beyni etkileyerek ileri derecede unutkanlığa yol açan fiziksel bir hastalık olarak ortaya çıkıyor.
     Ödül kazanan dört bilim insanın biri olan Cambridge Üniversitesi Moleküler Biyoloji Laboratuvarı'nın Nörobiyoloji bölümü başkanı Prof. Dr. Michel Goedert, "Alzheimerın bir anda ortadan kaybolmayacağını ancak HIV gibi olacağını düşünüyorum. Bundan 10-15 yıl önce çok büyük bir sorun olarak görülen HIV'nin kökü kazınmadı, ancak farklı ilaçların kullanımıyla kontrol altına alınabilen ya da etkileri azaltılabilen bir hastalığa dönüştü" dedi.
     Goedert'in yaptığı araştırmalar, alzheimerın aynı anda beynin en az üç alanına birden saldıran bir rahatsızlık olmasından dolayı tedavisinin bugüne kadar bulunamadığını ortaya koydu.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Derya Turgay
  2 yıl önce
  Bir patalog, ölmüş o*** 10 Alzheimer hastasının beyinlerinden alınıp kendisine gönderilmiş o*** dokuları mikroskop altında incelediğinde, numunelerin 7 sinde Borrelia bakterisini görmüştür.
 • Derya Turgay
  2 yıl önce
  Günümüzde sebebinin bilinmediği halen söylenmesine rağmen uzun yıllar önce Alzheimer’ a Lyme’ e da yol açan Borrelia bakterisinin sebep olduğu anlaşılmış ve bilimsel yayınlarla duyurulmuştu. New Haven Üniversitesinden Dr. A*** MacDonald, 1985 yılında Calliforniya Üniversitesinin “Beyin Bankası’ ndan” ölüm nedeni Alzheimer o*** 4 hastaya ait tam beyin örneklerini, yeni bir bilimsel araştırması için temin eder. Yapmış olduğu araştırmanın çarpıcı sonuçlarını içeren orijinal makalesini “Journal of American Medical Associa tion” dergisine “Borrelia in the Brains of patiensts dying with Alzheimer’s disease” başlığı ile gönderir. Fakat dergi bu makaleyi yayınlamak istemez. Gerekçe, “halkta endişeye ve paniğe yol açabilir”. Neticede, araştırma sonuçları bir makale olarak değil, bir Editör mektubu olarak, “Demans hastalığından ölen hastaların beyinlerindeki Borrelia 1986” başlığı ile yayın***ır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DSÖ'den Kovid-19 salgını 'gittikçe kötüleşecek' uyarısı
DSÖ'den Kovid-19 salgını 'gittikçe kötüleşecek' uyarısı
1.008 yeni vaka, 19 can kaybı
1.008 yeni vaka, 19 can kaybı