Bilim insanları ’alzheimer’ın tedavisi için umut verdi
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Bilim insanları 'alzheimer'ın tedavisi için umut verdi

18 Mart 2018 - 01:31 - Güncelleme: 18 Mart 2018 - 02:16

     Bilim insanları, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda elde edilen yeni bulgular ışığında geliştirilecek farklı ilaç tedavileriyle alzheimer hastalığının önümüzdeki yıllarda HIV gibi, semptomları baskılanan veya ortaya çıkması engellenen bir rahatsızlığa dönüşeceğini ifade ediyor. Alzheimerı tedavi edecek bir ilaç geliştirme çabalarının henüz sonuca ulaşamamış olduğunu belirten bilim insanları, ancak yapılan bilimsel çalışmaların doğru yolda ilerlediğini kaydetti.
     The Times gazetesinde yer alan habere göre, nörobilim alanının Nobeli olarak gösterilen 1 milyon euroluk Brain Ödülü, alzheimer alanında çalışmalar yürüten dört bilim insanı arasında paylaştırıldı.
     Alzheimer, adını bu rahatsızlığı keşfeden bilim insanı Alois Alzheimer'dan alıyor ve beyni etkileyerek ileri derecede unutkanlığa yol açan fiziksel bir hastalık olarak ortaya çıkıyor.
     Ödül kazanan dört bilim insanın biri olan Cambridge Üniversitesi Moleküler Biyoloji Laboratuvarı'nın Nörobiyoloji bölümü başkanı Prof. Dr. Michel Goedert, "Alzheimerın bir anda ortadan kaybolmayacağını ancak HIV gibi olacağını düşünüyorum. Bundan 10-15 yıl önce çok büyük bir sorun olarak görülen HIV'nin kökü kazınmadı, ancak farklı ilaçların kullanımıyla kontrol altına alınabilen ya da etkileri azaltılabilen bir hastalığa dönüştü" dedi.
     Goedert'in yaptığı araştırmalar, alzheimerın aynı anda beynin en az üç alanına birden saldıran bir rahatsızlık olmasından dolayı tedavisinin bugüne kadar bulunamadığını ortaya koydu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Küskünlüğüm yok, tek adam rejimine geçit vermeyeceğiz'
'Küskünlüğüm yok, tek adam rejimine geçit vermeyeceğiz'
"HERKES ATATÜRK'TE BULUŞACAK"TÜRK DEVRİMİ GAZETESİ GENEL YAYIN...