’Doğan Medya Grubu’ 1.2 milyar dolara el değiştirdi
  • Reklam

'Doğan Medya Grubu' 1.2 milyar dolara el değiştirdi

22 Mart 2018 - 01:38

     Aydın Doğan'ın Erdoğan Demirören'le anlaşmaya vardığı ve Doğan Medya Grubu'nu sattığı öğrenildi. İddiaya göre anlaşmaya varılan satış rakamı 1.2 milyar dolar.
     Bünyesinde Hürriyet, Fanatik ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN TÜRK kanallarını da bulunduran Doğan Medya Grubu’nu satın alan Demirören Grubu’nun, bu satın almada arkasında başka bir sermaye grubunun da bulunduğu düşünülüyor. Demirören Grubu bu satın almayla birlikte Türkiye’de medya sektörünün en büyüğü haline geldi.
     Demirören grubundan üst düzey bir yetkili, “Doğan Medya Grubu’nu almak için görüşme yürütülüyordu. Belli aşamaya gelindi ve satın alma konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.
     
DEMİRÖREN KİMDİR?
     Doğan Medya Grubu'nu satın alan Erdoğan Demirören aslen İnegöllü. 21 Mart itibariyle Türkiye medyasının en büyük grubu olan Doğan Medya Grubu'nu satın alan Demirören, Mayıs 2011'de de yine Aydın Doğan'dan Milliyet ve Vatan'ı satın almıştı.
     28 Ağustos 1938'de dünyaya gelen Erdoğan Demirören, "Demirören Holding"in Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Demirören Holding; Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz gibi markalarla bu sektörde Türkiye'nin en büyük grupları arasında bulunuyor.
     Özel Ata Lisesi'nin de sahibidir. Oğlu Yıldırım Demirören ise Beşiktaş Kulübü'nün eski Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun şimdiki başkanıdır.

TELEFONDA NEDEN AĞLADI?
     AKP iktidarına çok yakın olduğu bilinen Erdoğan Demirören'le Recep Tayyip Erdoğan arasında, "PKK-AKP yakınlaşması"nın (barış süreci) olduğu dönemde Milliyet gazetesinin "İmralı Zabıtları"nı yayınlaması üzerine yapılan telefon konuşması şöyleydi:
- Demirören: Üzdüm mü seni patron?
- Erdoğan: Valla duman ettiniz her tarafı, rezil ettiniz.
- Demirören: Ne zaman bir araya gelelim seninle?
- Erdoğan: Valla, neyini bir araya geleyim ben yani, böyle bir rezillik olur mu ya…
- Demirören: Bunu sızdıranları bulmamız lazım onun için…
- Erdoğan: Siz bırakın sızdıranları yani sızdıran sızdırmış size o ayrı mesele de, yani sizin gazetenizin görevi böyle bir provokasyonu yapmak mı?
- Demirören: Yok böyle aklımızın ucundan geçer mi sayın Başbakanım.
- Erdoğan: Ne demek geçer mi canım, işte geçti daha ne olacak. Üç tane beş tane fazla satayım diye böyle namussuzluğu yapıyor. Hangi adamın yapıyorsa, ondan sonra siz hâlâ bunları savunuyorsunuz.
- Demirören: Savunmuyorum. Bütün gece ben bununla uğraştım. Benim senden bir ricam var, sen bana bir yarım saatini ver.
- Erdoğan: Valla çok sana yarım saatler ayırdık ya… Yani ayıp oluyor ya… Böyle bu şey olur mu ya… Bundan sonra zaten bir tane gazetenizden adam almayacağım yurtdışı seyahatlerime... Kaç kere oturduk konuştuk. Derya efendiyle (Genel Yayın Yönetmeni) ben de konuştum, arkadaşlarım da konuştu. Yani bu güzel bir sürecin içerisine girmişiz, bir çözüm süreci diyoruz, riskler alıyoruz, bilmem neler yapıyoruz. Ve yalan yanlış bir tane şey orada, atıyor manşeti, ahlaksız, adi herif, kepaze herif… Bu sürecimizi bizim baltalamak istiyor, siz de bunun patronusunuz.
- Demirören: Peki, benden ne istiyorsun?
- Erdoğan: Benim senden isteyeceğim, bu adamların, bu namussuzların hepsine ne yapacaksan yapman lazım. Yani bu başlığı nasıl atarsınız demen lazım. İşyerinizde size birisi bir namussuzluk yapsa acaba bir saat tutar mısınız?
- Demirören: Tutmayız.
- Erdoğan: Hemen kapıya koyarsınız.
- Demirören: Ama ben söyleyeyim bak.
- Erdoğan: Bu kadar risk alacağız, bilmem ne yapacağız, dün atılan başlık yenilir tutulur değil.
- Demirören: Alo.

(Görüşme kesildi)

- Erdoğan: Alo?..
- Demirören: Gerekeni yapacağım ben Sayın Başbakan’ım, ben seni…
- Erdoğan: Siz takdir ederseniz, nasıl şey yaparsınız.
- Demirören: Ben sana söz…
- Erdoğan: Derya (Sazak) bu işin birinci derecede sorumlusudur. Haberi yapan terbiyesiz (Namık Durukan) bunun sorumlusudur. Bunu kim ona sızdırdıysa…
- Demirören: Ben onu bugün…
- Erdoğan: İyi niyetliyse, kim sızdırdıysa onu söylesin, acil, onun hakkından gelelim. Eğer bu benim ekibimden birisiyse, ben gereğini yaparım. Ama bu BDP’den birisiyse onu da söylesin. Onu da, biz de gereğini yapalım.
- Demirören: Ben size bugün akşama kadar kimden geldiğini önünüze getireceğim.
- Erdoğan: Tamam.
- Demirören: Tamam mı Başbakan’ım?
- Erdoğan: Tamam tamam.
- Demirören: Sen kendini üzme.
- Erdoğan: Tamam tamam.
- Demirören: Hadi bakalım.
- Erdoğan: Peki hadi, hayırlı günler. Alo…
- Demirören: Nasıl girdim bu işe ya, kim için… (Ağlıyor)
- Erdoğan: Hayırlısı olur inşallah, peki, hadi hayırlı günler…
- Demirören: Sağ olasın (Ağlıyor)
- Erdoğan: Hayırlı günler...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Putin'den suçlama geldi: Türk askerleri dışarı çıkmamalıydı
Putin'den suçlama geldi: Türk askerleri dışarı çıkmamalıydı
Bakanlık'tan bir acı haber daha: İdlib’de 1 şehit, 2 yaralı
Bakanlık'tan bir acı haber daha: İdlib’de 1 şehit, 2 yaralı