Dünyanın gözü İdlib’de; yeni bir mülteci akını endişesi...
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Dünyanın gözü İdlib'de; yeni bir mülteci akını endişesi var

01 Eylül 2018 - 00:20 - Güncelleme: 01 Eylül 2018 - 01:26

     Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye rejiminin İdlib'e yönelik muhtemel bir askeri harekatı nedeniyle uluslararası alandaki diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdı. Son iki hafta içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze görüşen, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmeleri gerçekleştiren Merkel, ağırlıklı olarak İdlib'i konuştu. Merkel bu temaslarının ardından bugün de sözcüsü aracılığıyla İdlib konusunda mesajlar verdi.
     Sözcü yardımcısı Ulrike Demmer, olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin İdlib'e yönelik geniş kapsamlı bir askeri harekatı konusunda büyük endişe duyduklarını belirterek, bunun büyük bir insani felakete yol açabileceği uyarısında bulundu.
     Böyle bir askeri operasyon durumunda yüzbinlerce sığınmacının Türkiye sınırına yakın bölgelere akın edebileceğini belirten Demmer, Rusya'ya yaptıkları çağrıyı yineleyerek, Esad rejimi üzerinde etkisini kullanmasını, askeri gerilimin tırmanmasının, büyük bir insani felaket yaşanmasının engellenmesini istedi.

ENDİŞELER ARTTI
     Almanya'nın son günlerde İdlib konusunda diplomatik çabalarına hız verdiği, ilgili tüm taraflarla yoğun görüşmeler yapıldığı kaydediliyor. Almanya, askeri değil siyasi bir çözüme odaklanılması gerektiğini vurgularken, İdlib'e yönelik geniş bir askeri harekatın ağır sonuçları konusunda da uyarılarda bulunuyor, eğer böyle bir operasyon engellenemeyecekse de bunun sınırlandırılması gerektiğini savunuyor.
     Diplomatların en büyük endişelerinden birini, kapsamlı bir askeri harekat durumunda, Suriye rejim güçleriyle, Türk ordusu arasında sıcak çatışma yaşanması oluşturuyor. Bu nedenle, son günlerde Ankara-Moskova hattında yürütülen yoğun temaslar yakından izleniyor.

RUSYA İZİN VERMEZ
     Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Suriye uzmanı Oytun Orhan, Suriye rejim güçleriyle, Türk Silahlı Kuvvetleri arasında askeri gerilimin tırmanacağına çok da ihtimal vermediğini söyledi.
     Ankara ile Moskova hattındaki temasların önemine dikkat çeken Orhan, "Rusya'nın Esad'ın, Türkiye'nin hassasiyetlerini tamamıyla göz ardı eden geniş kapsamlı bir imha operasyonuna girişmesine izin vereceğini düşünmüyorum” görüşünü dile getirdi. Orhan, son gelişmelere ilişkin "Türkiye'nin kırmızı çizgileri” hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Türkiye'nin en büyük kaygılarından biri bölgedeki askeri varlığı. Gözlem noktalarındaki askeri unsurlarına herhangi bir saldırı olması durumunda Türkiye'nin müdahalesine varan bir tepki gerçekleşebilir. İkincisi bütün İdlib'de sivil-silahlı, radikal-ılımlı ayrım yapılmaksızın toptan imhaya girişilerek ağır bir insani kriz ve Türkiye'ye göç dalgasının yaşanmasıdır. Çünkü bu Türkiye açısından bir felaket senaryosu olur. Bu durumda Türkiye'nin sınır bölgesinden önlem alması söz konusu olabilir.”

BÜYÜK TEHDİT
     Alman diplomatik kaynaklar, İdlib konusunda değerlendirmelerde bulunurken, Berlin'deki en büyük endişelerden birinin bölgedeki El Kaide ve diğer "terörist gruplarla" bağlantılı 10 bin savaşçının olduğunu ifade ediyorlar. Olası yeni bir göç dalgasında, bunların sığınmacıların arasına karışarak Türkiye'ye, ardından Avrupa'ya geçmeleri, önemli bir güvenlik tehdidi olarak görülüyor.
     Suriye uzmanı Oytun Orhan, yabancı savaşçıların ciddi bir tehdit olduğuna işaret ederken, "El Kaide grupları, radikal gruplar arasında çok sayıda yabancı savaşçı var. Toptan imha hareketi, bu kişilerin mülteciler arasına karışması bu yolla Avrupa başkentlerine gidip terör eylemi yapma riskini içeriyor” şeklinde konuştu.
     Birleşmiş Milletler, yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib'e yönelik kapsamlı bir harekat durumunda, yüzbinlerce kişinin Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçacağı tahmininde bulunuyor. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, dün yaptığı açıklamada siviller için bir koridor açılması çağrısında bulunurken, bunların nereye tahliye edilebilecekleri konusunda net yanıtlar veremedi. De Mistura, "Bu konuyu henüz Suriye hükümeti ve garantör ülkelerle konuşmadık, ama bu vesileyle bunu konuşmaya hazır olduğumu duyuruyorum” demekle yetindi yetindi.

AFRİN TAMPON BÖLGE OLSUN
     Uluslararası ilişkiler ve savunma uzmanı Magdalena Kirchner, İdlib'deki sivil halkın tahliyesi konusunda çok fazla seçenek olmadığını söyleyerek Afrin'e dikkat çekti.
     Uluslararası ilişkiler ve risk araştırma kuruluşu Conias'ın yöneticilerinden olan Kirchner, "Türkiye, İdlib halkının, Esad rejiminin kontrolündeki bir bölgeye tahliyesine izin vermeyecektir. Türkiye'nin ise Mart'taki yerel seçimler öncesinde, Avrupalılardan herhangi bir destek güvencesi almadan, yeni bir göç dalgasına kapılarını açacağına ihtimal vermiyorum. Geriye Afrin kalıyor” şeklinde konuştu.
     Afrin'in bir tür tampon bölge olarak kabul görmesi halinde Türkiye'nin Avrupa ülkelerinin siyasi ve mali desteğine ihtiyaç duyacağına dikkat çeken Kirchner, "Avrupalılar ne yapacak? Türkiye'nin Afrin'deki askeri varlığını, isterseniz işgalini diyelim, kabul edip, bu bölgede istikrar sağlamısını ister mi? Türkiye'yi destekler mi? Bana sorarsanız, evet destekleyebilir” yorumunu yaptı.

TÜRKİYE'YE DESTEK
     İdlib'teki silahlı muhaliflerin akibetinin de Avrupa başkentleri için kilit öneme sahip bir konu olduğuna dikkat çeken Kirchner, değerlendirmesini şöyle tamamladı:
     "Bu İdlib'deki muhalifler nasıl silahsızlandırılacak? Türkiye bu insanların Esad rejimi tarafından imha edilmesine göz yummayacaktır. Ama aralarından çok tehlikeli gruplar olması sebebiyle de Türkiye'ye alınmalarına izin verilmeyecektir. Türkiye halkı bunu istemez. Duyduğumuz kadarıyla Orta Asya ülkelerine gönderilmeleri tartışılıyor… Sonuç itibariyle işte tam da bu nedenden ötürü Avrupa ülkelerinin Türkiye ile işbirliği yapması gerekiyor. Bu nedenle son dönemde siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sürecinden geçen Türkiye ile işbirliği yapılmasının önemini artıyor.”

ABD'DEN UYARI 
     Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Moskova yönetimini eleştirdi. Pompeo, "Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İdlib'e yönelik Rus ve Suriye saldırısını savunuyor. Rusya ve Esad'a izin verilmemeli. ABD olarak, zaten tehlikeli olan bölgedeki çatışmayı tırmandırır" dedi.

DÜNYA İZLİYOR
     Pompeo, "Evlerinden göçmek zorunda kalan 3 milyon Suriyeli zaten şu an İdlib'te ve bu saldırganlıktan dolayı büyük sıkıntı çekiyorlar. Durum kötü. Dünya izliyor" ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ortaylı: 30 Ağustos gibi bir zafere her ülke sahip değildir
Ortaylı: 30 Ağustos gibi bir zafere her ülke sahip değildir
İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiliz petrol gemisine el koydu
İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiliz petrol gemisine el koydu