Erdoğan ’Sıra Münbiç’te’ dedi, ABD alelacele üs kurdu
  • Reklam

Erdoğan 'Sıra Münbiç'te' dedi, ABD alelacele üs kurdu

10 Mayıs 2018 - 00:24

     Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Münbiç Askeri Konseyi Sözcüsü Şarfan Derviş, Türkiye'nin Münbiç bölgesine yönelik operasyon düzenleyeceği yönündeki açıklamalarının ardından ABD'nin üç ay önce bu bölgede askeri üs kurduğunu belirtti.
     Reuters haber ajansına konuşan Derviş, üssün Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı başlatmasının hemen ardından kurulduğunu ve burada Fransız askerlerinin de bulunduğunu aktardı.
     ABD ve Fransız askerlerinin SDG ile Türkiye destekli silahlı gruplar arasındaki cephe hattında devriye gezdiğini belirten Derviş, "Afrin'deki Türk saldırısı ve Münbiç'e yönelik Türk tehditlerinin artmasıyla koalisyon güçleri sınırı gözlemlemek ve korumak için bir üs kurdu" dedi.
     Reuters haber ajansı için çalışan bir fotoğrafçı, üssün görüntülerini de çekti.
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) bağlı güçlerin bölgeden sürülmesinden sonra, birçok kez Münbiç'in de hedef alınabileceğini söylemişti.
     Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin kurduğu Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı YPG'nin ana gövdesini oluşturduğu SDG, ABD desteğiyle Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadele etmek amacıyla kuruldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yurt dışına kaçırılan binlerce yıllık 2 eserimiz yurda getirildi
Yurt dışına kaçırılan binlerce yıllık 2 eserimiz yurda...
Yalova'daki 'yolsuzluk' davasında tutuklu sayısı 6'ya çıktı
Yalova'daki 'yolsuzluk' davasında tutuklu sayısı 6'ya çıktı