Esad’a bağlı güçler İdlib’e hava saldırıları başlattı
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Esad'a bağlı güçler İdlib'e hava saldırıları başlattı

09 Eylül 2018 - 01:19 - Güncelleme: 09 Eylül 2018 - 01:24

     Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü, Şam rejiminin Cumartesi günü İdlib vilayetine yönelik son bir ayın en ağır hava saldırılarını başlattığını duyurdu. Örgütün verdiği bilgiye göre vilayete en az 80 bombardıman düzenlendi. Esad rejiminin müttefiki Rusya ile düzenlediği hava saldırıları, Türkiye'nin ateşkes sağlanması için Rusya ve İran'ı ikna etmeye çalıştığı görüşmelerin ertesi günü başlatıldı.
     Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İslamcı muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e düzenlenen hava saldırılarında en az dört sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. İdlib'de en güçlü muhalif grubu, El Kaide'nin eski Suriye kolu Nusra'nın başını çektiği Heyet Tahrir Şam örgütü oluşturuyor. Birleşmiş Milletler'in verilerine göre vilayette 10 bine yakın silahlı muhalif bulunuyor.
     Şam rejiminin müttefiki Rusya ile birlikte düzenlediği hava saldırılarının vilayetteki çok sayıda kent ve köyü hedef aldığı belirtildi. İdlib vilayetinde yaklaşık üç milyon sivil yaşıyor. 
     Reuters haber ajansı, Han Şeyhun kasabasında yaşayan iki kişinin rejime bağlı askeri helikopterlerden uluslararası toplumun kullanımını kınadığı varil bombalarını attıklarını öne sürdüklerini bildirdi.
     Şam yönetiminin Rusya'nın desteğiyle düzenlediği hava saldırıları, Türiye, Rusya ve İran arasında Tahran'da yapılan görüşmelerden bir gün sonra başlatıldı. Cuma günü yapılan görüşmelerde Türk hükümeti Suriye'de ateşkes sağlanması için Rusya ve İran'ı ikna etmeye çalışmış ancak görüşmelerden sonuç alınanamıştı. Türkiye İdlib’e yönelik saldırılar nedeniyle Türkiye sınırına doğru bir mülteci akını yaşanmasından endişe ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomotiv, demir-çelik, hayvancılık ve tarımda kriz büyüyor
Otomotiv, demir-çelik, hayvancılık ve tarımda kriz büyüyor
Ortaylı: 30 Ağustos gibi bir zafere her ülke sahip değildir
Ortaylı: 30 Ağustos gibi bir zafere her ülke sahip değildir