’Fransız Dili ve Edebiyatı’ bölümlerine artık öğrenci...
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

'Fransız Dili ve Edebiyatı' bölümlerine artık öğrenci alınmıyor

11 Mayıs 2018 - 01:23 - Güncelleme: 11 Mayıs 2018 - 01:33

     Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Fransa'da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı veya Türkoloji bölümleri bulunmadığı gerekçesiyle Türkiye'deki 16 Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümlerine öğrenci alımını durdurma kararı aldı.
     Aksaray, Akdeniz, Ankara Sosyal Bilimler, Çankırı Karatekin, İstanbul Medeniyet, Karadeniz Teknik, Kırıkkale, Mersin ve Mehmet Akif Ersoy bu üniversiteler arasında.
     Kararın alınmasında özellikle "mezun-istihdam ilişkisi" ve Fransa ile "mütekabiliyet" konularının etkili olduğu belirtildi ve "Bilindiği üzere Fransa'da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı/Türkoloji bölümleri bulunmamaktadır" dendi.
     YÖK'ten bir yetkili, yeni karar kapsamında söz konusu alanlarda yeni bölümlerin de açılmayacağını söyledi.
     300 Fransız yazar ve siyasetçinin ortak bir bildiriyle şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı iddiasıyla Kur'an-ı Kerim'den "bazı ayetlerin çıkarılmasını" talep etmesine cevap olarak YÖK'ün böyle bir karar almış olabileceği yorumları yapılıyor.
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bildiriye şu sözlerle tepki göstermişti:
     "Biz Batı ülkelerini İslam düşmanlığı, Türk düşmanlığı konusunda uyardıkça adımız kötüye çıkıyor. Ey Batı, kutsal kitabımıza saldırdıkça biz sizin kutsallarınıza saldırmayacağız ama sizi alaşağı edeceğiz."
     Başbakan Binali Yıldırım ise bildiriyi "bir cehalet manifestosu" diye nitelemişti.
     Diyanet İşleri Başkanı ise bildirinin din istismarı olduğunu söylemiş, "Öyle büyük bir cehalet var ki sanki Kur'an-ı Kerim farklı inançlardan insanları öldürmeyi teşvik ediyormuş gibi bir mesaj var o bildiride" demişti.
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bildiriye sert tepki göstermişti.

TÜRKOLOJİ EĞİTİMİ VERİLİYOR
     Öte yandan Siyaset Bilimci Prof. Dr. Samim Akgönül, ülkenin tanınmış yükseköğretim kurumlarından Strasbourg Üniversitesi ile başkent Paris'te bulunan Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Ulusal Enstitüsü'nün Türkoloji eğitimi verdiğini söyledi.
     Akgönül, Strasbourg Üniversitesi Türk Etütleri Bölümü Lisans Programı Direktörü.
     İki kurumun internet sitesinde paylaşılan programda, bilim, kültür, tarih gibi alanlarda dersler ile araştırmalar dikkati çekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Moskova ısrarlı: Suriye’nin kuzeyi Esad’a devredilsin
Moskova ısrarlı: Suriye’nin kuzeyi Esad’a devredilsin
Yunan Bakan'dan Türkiye'ye küstah tavır: Ya barış, ya savaş
Yunan Bakan'dan Türkiye'ye küstah tavır: Ya barış, ya savaş