Hollanda 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak kabul etti
  • Reklam

Hollanda 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak kabul etti

22 Şubat 2018 - 22:14 - Güncelleme: 22 Şubat 2018 - 22:44

     Türkiye’ye büyükelçi göndermeme kararı alan Hollanda yeni bir skandala daha imza attı. Geçtiğimiz hafta parlamentonun gündemine alınan "1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak kabul eden tasarı" kabul edildi. 
     Koalisyon hükümetinin ortaklarından Hıristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan “Ermeni soykırımının tanınması” önerisine Türk kökenli siyasetçiler tarafından kurulan DENK adlı parti dışındaki siyasi partilerden destek geldi.
     Yapılan oylama sonucunda kabul edilen karar gereği, Hollanda Parlamentosu 1915 olaylarını bundan böyle “soykırım” olarak niteleyecek. Karar, hükümetin her yıl 24 Nisan’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yapılan anma törenlerine bakan düzeyinde temsilci göndermesini de öngörüyor. Hollanda daha önce bu törenlere üst düzey siyasi bir temsilci göndermemişti.
     Hollanda hükümeti, 1915’te yaşanan olayların soykırım kriterlerine uymadığı görüşünde. Oylama öncesinde de, “soykırım” ifadesinin kullanımına yönelik olarak Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ile bir oturum düzenlendi. Kaag, “soykırım” ifadesinin kullanılması için Birleşmiş Milletler kararının yanı sıra uluslararası mahkemelerin kararının gerekli olduğu tezini işledi.
     Hollanda ile Türkiye arasında 2017’den bu yana gerginliğin düzeyi oldukça yüksek. Son dönemde ilişkileri düzeltme amaçlı girişimler olduysa da olumlu bir sonuç elde edilemedi. Hollanda’nın Türkiye’nin dönmesine izin vermediği Ankara Büyükelçisi Cornelis van Rij’i resmen geri çekme kararı alması ise mevcut olan gerginliği farklı bir boyuta taşıdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hendek’teki patlamanın araştırılmasına AKP-MHP'den ret
Hendek’teki patlamanın araştırılmasına AKP-MHP'den ret
1.041 yeni vaka, 22 can kaybı
1.041 yeni vaka, 22 can kaybı