Hukuka, kuvvetler ayrılığına ve şeffaflığa vurgu yaptı
  • Reklam

Hukuka, kuvvetler ayrılığına ve şeffaflığa vurgu yaptı

28 Nisan 2018 - 23:36 - Güncelleme: 28 Nisan 2018 - 23:39

     11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'nun ismimi zikretmesiyle ilgili başlayan hareketlilik tamamen dışımda gelişmiştir. Geniş bir mutabakat söz konusu olursa üstüme düşeni yapmaktan kaçınmayacağımı söylemişimdir. Böyle geniş bir arzunun olmadığı gözükmüştür" dedi. Başbakan Binali Yıldırım ise isim vermeden yaptığı konuyla ilgili açıklamada "Kurmaya çalıştıkları çatı daha çatılmadan çatırdadı, yerle bir oldu" dedi.
     Abdullah Gül, İstanbul'da Ayazağa Kasrı'nda gazetecilere yaptığı açıklamasına Türkiye'nin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başladı.
     Seçimlerin hayırlı olmasını dileyen Gül gündemi şöyle değerlendirdi:
     "Ülke iç ve dış şartlar içerisinde büyük zorluklarla karşı karşıya. Barışa ve huzura ihtiyaç varken, daha çok kutuplaşma ve kaygı ortamı var. Çok ciddi beka sorunları ile karşı karşıyayız. Ekonomik sorunların da ciddi boyutlara ulaştığınızı görüyoruz. Türkiye için neyi iyi olduğunu konuşmaktan çok siyasi manevraları kişiler üzerinden saldırılarla meşgulüz. Türkiye pozitif bir gündem içerisinde değil. Bu ortamda seçimlere gidiyoruz."

BEKLENTİ İÇİNDE DEĞİLİZ
     Cumhurbaşkanlığı görevini bıraktıktan sonra aktif siyasete devam etmeyeceğini söylediğini hatırlatan Gül, "Bir faninin ulaşabileceği tüm mevkilere ulaşmış vaziyetteyim ve bunlar geride kalmış şeyler. Şerefle temsil ettim. Ne ben ne de ailem herhangi bir beklenti içinde değiliz. Memleketimizin güçlü olması ve barış huzur içinde yaşanan aydınlık bir Türkiye istiyoruz. Bunun dışında bir arzumuz ve beklentimiz olamaz" dedi.

GENİŞ MUTABAKAT
     "Seçimlerin aniden ve erken yapılacağının anlaşılması üzerine", Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ismini dile getirmesiyle başlayan aday olacağı iddialarının kendi dışında geliştiğini söyleyen Gül, "Benim organize ettiğim bir süreç değildir. Benim siyaset tecrübe ve anlayışıma güvenenlerin talebinden ortaya çıkmıştır. Ben de geniş bir mütabakat olursa üstüme düşeni yapmaktan çekinmeyeceğimi söylemişimdir. 'Toplumun büyük bir kesiminden böyle bir talep olursa gerekeni yaparım' demiştim. Temel Bey'in çabalarını takdirle karşılıyorum. Temel Bey'in çabaları sonrası geniş bir mütabakat ortaya çıkmamıştır. Bu nedenle adaylığım söz konusu değildir" dedi.

KİMSEYLE ŞAHSİ MESELEM YOK
     Konuşmasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nden gelen eleştirilere de değinen Gül, "Kimseyle herhangi bir şahsi meselem yok, sıkıntım da yok. Sadece politikalar ve gelecek vizyonu ile ilgileniyorum. Benimle ilgili zaman zaman saygısızlık boyutuna ulaşan açıklamalara şunu söylüyorum. Benimle ilgili sözlerini, başlarını iki ellerinin arasına alarak bir mukayese etsinler. Tavsiyem, uyarım, daha yapıcı bir şekilde kampanya yürütülmeli. Türkiye'nin geleceği; hukukun üstünlüğünden, kuvvetler ayrılığının gerçekleşmesinden, liyakat, şeffaflık ve hesap verilebilirlik üzerinden geçiyor. Ben şu anki pozisyonumu ilan ettikten sonra polemik olsun istemiyorum" ifadelerini kullandı.

YILDIRIM: ÇATI ÇATIRDADI
     Başbakan Binali Yıldırım, AKP İzmir İl Kongresi'ndeki konuşmasında isim vermeden Gül'ün olası adaylığına değindi.
     "Çukur operasyonlarıyla kardeşliğimizi hedef aldılar. Bizi yıldırmaya, irademizi teslim almaya kalkıştılar" diye Yıldırım şu ifadeleri kullandı:
     "Türkiye'nin aydınlık yarınlarına karşı bir tezgahla, çirkin bir tezgahla karşı karşıyayız. Ancak hamdolsun yaptıkları bu oyunlar başlarına geçti, kurmaya çalıştıkları çatı daha çatılmadan çatırdadı, yerle bir oldu."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriye'ki TSK birliklerinin hareketleri asgariye indirildi
Suriye'ki TSK birliklerinin hareketleri asgariye indirildi
'Corona virüs'e karşı etkili olan 3 ilacın ismi açıklandı
'Corona virüs'e karşı etkili olan 3 ilacın ismi açıklandı