İlber Ortaylı: Türkler çok eğitimli, ancak cahil bir millet
  • Reklam

İlber Ortaylı: Türkler çok eğitimli, ancak cahil bir millet

17 Mart 2018 - 01:28 - Güncelleme: 17 Mart 2018 - 05:48

     Mersin'de, İstiklal Marşı'nın Kabulünün 97'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy'u anlatan tarihçi İlber Ortaylı, konuşmasının bir bölümünde Aziz Nesin gibi bir benzetme yaptı.
     Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen program öncesinde izdiham yaşanırken, salonun dışında kalan yüzlerce kişi sinevizyondan Ortaylı'yı izledi. Merdiven boşluklarına kadar dolan salonda Mersinlilere seslenen Ortaylı, İstiklal Marşı'nın kabul sürecini anlattı.

AKİF, MİLLİ MARŞ DİYE YAZMADI
     İstiklal Marşı'nın çok büyük bir edebi metin olduğunu belirten Ortaylı şunları söyledi:
     "Korkma sönmez bu şafaklarda diye başlayan kıtaları Mehmet Akif Bey, milli marş diye yazmadı. Orada bir yarışma açıldı. Yarışmaya gelen şiirlerin hiçbiri beğenilmedi. Hamdullah Suphi bey çıkıp, 'Efendim bu şiirleri bırakın. Buna layık olan Mehmet Akif bey' dedi. Sonra adama sormadan kürsüden okudu. Bunu okuyunca alkış gürültü koptu, kabul edildi. 50 kağıt da maaş koymuşlar. İki maaş miktarı kadar, çok yüksek. Onu almadı. 'Ben bunu yazmadım, neyi kabul ediyorsunuz' dedi. Reddetmeye kalktı. Edemezsin dediler ve geçti. İstiklal Marşı çok büyük edebi bir metindir. Çok derin bir felsefesi, derinliği olan bir metindir. Hiçbir milletin yüzde 90 insanı böyle bir metni okuyup keyfine varamaz. Bu ancak yüksek edebiyat zevki olan, biraz tarih ve felsefe tadı olan, yüzde 10, bilemedin yüzde 15 milletin hoşlanacağı şeydir."

DİL ÖĞRENMİYORUZ
     Türklerin çok eğitimli, ancak cahil bir millet olduğunu öne süren Ortaylı sözlerini şöyle tamamladı:
     "Yapacağın şey Türk'ün Türk'e propagandası. Çünkü Türkler hiçbir şey bilmiyor. Türkler yaşadıkları ve yaptıkları tarihi bilmeyen, çok eğitimli cahil bir millettir. Eğitimleri pratik alandadır. Şu anda biz dünyanın en iyi hekimlerine sahibiz. Hastanelerimiz derece itibariyle dünyada çok müstesna yerlere çıkmaktadır. Bilmem kaç tane tıp fakültemiz var, 50 tane daha kurarız. El verir ki içerisine 500 tane lüzumsuz talebe doldurmayız, sadece 50-100 tane alır, en iyisi çıkmaya devam eder. Şu anda en iyi mühendislere sahibiz, ama mimarımız yok. Çünkü cahiliz. Tarih, coğrafya bilmeyen bir kavim bu gibi sanatlara akıl erdiremez. Tarihçi yetiştiremeyiz, çünkü dil öğrenmiyoruz."
     Aziz Nesin ise, "Bu milletin yüzde 60'ı aptaldır" demiş ve tüplumun büyük bir kesiminin tepkisini çekmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de 15 bin 679, İstanbul'da 8 bin 852 hasta var
Türkiye'de 15 bin 679, İstanbul'da 8 bin 852 hasta var
Büyükşehir belediyelerinin bağış kampanyalarına engelleme
Büyükşehir belediyelerinin bağış kampanyalarına engelleme