İlk gün Akşener için 126 bin, Karamollaoğlu için 44 bin imza
  • Reklam

İlk gün Akşener için 126 bin, Karamollaoğlu için 44 bin imza

05 Mayıs 2018 - 00:41 - Güncelleme: 05 Mayıs 2018 - 01:02

     Türkiye genelinde 957 ilçedeki seçim kurullarında, cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza verme işlemleri başladı. Yurdun dört bir yanında vatandaşlar, adaylarının seçimlere girebilmesi için imza veriyor. İmza verme işlemi sabah saat 08.00'de başladı 20.00'ye kadar sürdü. İlk günde 186 bin 104 vatandaş adaylar için imza verdi. Toplanan imzaların adaylara göre dağılımı ise şöyle: Meral Akşener 126 bin 341, Temel Karamollaoğlu 44 bin 967, Doğu Perinçek 14 bin 565 ve Vecdet Öz de 231.

PARTİLERİN TEMSİLCİLERİ NOT ALIYOR
     İmza verme işleminin resmen başlamasının ardından vatandaşlar bölgelerindeki ilçe seçim kurullarına akın etti.
     Seçim kurullarının önünde İYİ Parti, Saadet ve Vatan Partisi’nin temsilcileri de bulundu. Bu temsilciler; binadan çıkan vatandaşlara “Kim için imza verdiniz?” diye sorup kendi adaylarına verilen imza sayısını takip etmeye çalıştı.

HEDEF BİR MİLYON
     İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın saat 16.45’te attığı bilgilendirme tweetinde “An itibariyle 110 bin 200 imza Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi'nin adaylığı için toplanmış durumdadır. Durmayacağız, hedefimiz 1 milyon imza! Teşekkürler Türkiye” dedi.

İMZALAR NASIL VERİLİYOR?
     YSK’nın ilçe seçim kurullarına giderek, Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istedikleri isimlere imza vermek isteyenler aşağıdaki link üzerinden ilçe seçim kurulları listesine ulaşabilirler. Herkesin kendi bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulunda imza vermesi gerekiyor.
     İmza vermek için;
     1- T.C. Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartınız yanınızda olmalı.
     2- 4-9 Mayıs tarihleri arasında (cumartesi-pazar dahil) saat 20.00’ye kadar kayıtlı bulunduğunuz ilçe seçim kurulunda imza verebilirsiniz.
     3- İmza için gittiğinizde istediğiniz aday için düzenlenen formu talep ederek doldurup imza işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Seçim kurulu ilgili formun bir örneğini size teslim edecek.

ADI MİLLET İTTİFAKI
     Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP'nin oluşturduğu 4'lü ittifakın adının "Millet İttifakı" olarak belirlendiğini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mayıs'ta yıllık enflasyon % 11.39
Mayıs'ta yıllık enflasyon % 11.39
31 Ağustos’ta 'çocuklar okula'
31 Ağustos’ta 'çocuklar okula'