İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Siyonist rejime karşı Kudüs’ü...
  • Reklam

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Siyonist rejime karşı Kudüs'ü korumaya hazırız 

13 Aralık 2017 - 23:50 - Güncelleme: 13 Aralık 2017 - 23:57

     İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran olarak Müslüman ülkelerin her biriyle işbirliğine hazırız. Böylece Kudüs'ü korumaya hazırız. Bu konuda hiçbir çekincemiz ve ön koşulumuz yoktur" dedi.
     Siyonist rejimin tehditleri karşısında bölgede de bazı ülkelerin ABD ile işbirliği halinde olduğunu ifade eden Ruhani, "Filistin'in kaderini belirleme çabası içindeler. Eğer bu çabalar ses getirirse siyonistler Filistin'i daimi olarak işgal eder" diye konuştu.
     Müslümanlar, Hırıstiyanlar ve Yahudiler olarak bu bölgenin tarihten beri sahipleri olduklarını vurgulayan Ruhani, burada yabancı olan siyonistlerin kendilerini bölgeye empoze ettiğini anlattı. Ruhani, "Siyonistler, terörizm ve şiddet tohumlarını Ortadoğu'ya ekenlerdir. Son yüzyılın en başlarından bugüne kadar bunu yaptıklarını görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gerekli tedbirleri almadığını da kaydeden Ruhani, yanı sıra ABD'nin siyonist rejime her türlü silahı temin ettiğini belirtti.
     Ruhani şöyle devam etti:
     "ABD maalesef yıllarca müzakerelerde bir hakem olarak tayin edildi ve arabuluculuk için hep ABD'ye dönüldü. Halbuki ABD hiçbir zaman dürüst bir aracı olmamıştır, olmayacaktır da. Zaten Filistin meselesini çözme çabasında pozitif bir rol oynamadılar. Görüyoruz ki ABD sadece maksimum menfaat elde etmeye çalışıyor. ABD ayrıca Filistinlilerin meşru taleplerini hiçbir şekilde gözetmiyor. Bu tür baskıcı ve sadece kısa vadeli olanı gören tedbirler karşısında biraz dönüp geçmişten de ders alıyor olmamız lazım."
     Bütün Müslümanların siyonist rejim karşısında birleşmesi gerektiğini vurgulayan Ruhani, Müslüman ülkelerin birtakım hususlarda kendi aralarında ayrılıklardan mustarip olmaları halinde kutsal Kudüs ve Filistinlilerin meselesini destekleyemeyecek hale geleceklerini anlattı. Ruhani, Müslüman aleminin sorunlarının ancak diyalogla çözülebileceğini, Müslüman ülkelerin Amerikalı ve Avrupalı ortaklarla iletişiminde protestolarını dile getirmesi gerektiğine dikkati çekerek BM'nin de bu konuda önemli rol oynaması gerektiğini dile getirdi. Ruhani, "İran olarak Müslüman ülkelerin her biriyle işbirliğine hazırız. Böylece Kudüs'ü korumaya hazırız. Bu konuda hiçbir çekincemiz ve ön koşulumuz yoktur" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İTO: Bakanlığın açıkladığı veriler gerçekleşen rakamlar değil
İTO: Bakanlığın açıkladığı veriler gerçekleşen rakamlar...
Hasta sayısı Türkiye'de 18 bini, dünyada 1 milyonu aştı
Hasta sayısı Türkiye'de 18 bini, dünyada 1 milyonu aştı