IŞİD’li teröristleri yargılamak için ’özel mahkeme’...
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

IŞİD'li teröristleri yargılamak için 'özel mahkeme' adımı

08 Temmuz 2018 - 01:25

     Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının yargılanması için uluslararası bir özel mahkeme kurulması konusunda ilk adım Hollanda'nın Lahey kentinde atıldı.
     "Uluslararası IŞİD Mahkemesi"ne ilişkin gelişmeler, Hollanda'nın Lahey kentinde geçtiğimiz cuma günü gerçekleştirilen kongrede tartışıldı.
     Toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden yetkililer, uluslararası politikacılar, hukukçular, IŞİD kurbanları ve Iraklı yetkililer katıldı.
     IŞİD'in faaliyetlerinin uluslararası bir özel mahkemede yargılanması fikrinin öncülerinden olan Hollandalı parlamenter Pieter Omtzigt, önerinin hayata geçirilmesine çok yaklaşıldığını söyledi.
     Irak'ta ele geçirilen terörist sayısının fazlalığı nedeniyle Irak kurumları yargılama konusunda yetersiz kalıyor.

ÖNEMLİ BİR ADIM
     Toplantıya katılan soykırım uzmanı Prof. Gregory Stanton'a göre, uluslararası mahkeme önemli bir adım. Stanton şunları söyledi:
     "IŞİD'in yargılanması, sadece mağdurlara adalet dağıtmak ya da hukukun üstünlüğünü yeniden tesis etmek için gerekli değil; bu zulümlerin neden işlendiğini anlamak ve medeniyetin ne olduğunu bir kez daha göstermek için de önemli."
     Hollanda'daki hükümet ortağı Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Omtzigt, uluslararası yargılama planının şu anda sadece Irak hükümeti ve Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi ile sınırlı olduğunu söyledi.
     Omtzigt'e göre, IŞİD etkili olduğu bir başka ülke olan Suriye ile Beşşar Esad yönetimi nedeniyle şu anda işbirliği yapmak mümkün değil.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'ABD müttefikimiz' diyen Suudi Arabistan, İran'ı suçladı
'ABD müttefikimiz' diyen Suudi Arabistan, İran'ı suçladı
İran, zenginleştirilmiş uranyum üretimini 4 kat artırdı
İran, zenginleştirilmiş uranyum üretimini 4 kat artırdı