İsrail Filistinlilerin üzerine ölüm yağdırdı, 59 kişiyi...
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

İsrail Filistinlilerin üzerine ölüm yağdırdı, 59 kişiyi katletti

14 Mayıs 2018 - 22:35 - Güncelleme: 15 Mayıs 2018 - 10:37

     Dünyanın büyük bölümünün karşı çıkmasına rağmen ABD'nin Kudüs'e taşıdığı büyükelçiliğinin açılışı yapıldı. Filistinliler bu karara sert tepki gösterdi. Gazze sınırında gösteri yapan Filistinlilere İsrail askerleri ateş açtı. 59 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı ise 1700'ü geçti. Öldürülenlerden biri, 12 yaşındaki Az-Adin Asamak isminde bir çocuk. 900'den fazla kişi de plastik mermiler ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle yaralandı.

ABD İNSANLIK SUÇUNA ORTAK OLMUŞTUR
     Başbakan Binali Yıldırım, İsrail saldırısını kınayarak, "Bir büyükelçilik açılıyor, bir yerde eğlence, tören diğer yanda hayatını kaybeden gençler. Bir tane İsrailli ölen var mı yok. Bu gençler sivil İsrail halkı silahsız bir şekilde feryatlarını haykırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Sadece sesimizi dünya duysun diye gayret içindeler. Bunu bir katliama dönüştürmenin insanlıkla devlet olmakla alakası yoktur. Arabuluculuk yapan ABD'nin de bu katliamda payının olması ayrı bir olaydır asla kabul edilemez. Türkiye olarak Filistin'in özgürlüğüne kavuşana kadar kardeşlerimizin yanındayız. İslam dünyası da bu katliam karşısında tek yürek, tek ses olmak mecburiyetindedir" ifadelerini kullandı.
     Başbakan Yıldırım, "İnatla elçilik taşıma kararı inatla uygulamaya konuldu. Karar yok hükmünde, şiddetle kınıyoruz. ABD insanlık suçuna ortak olmuştur" dedi.

HÜKÜMETTEN TEPKİ
     Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değindi. Bozdağ, “Bugünkü olaylar göstermiştir ki artık Filistinlilerin kanında ABD’nin de eli vardır. Bugün Müslümanlar ve İslam ülkeleri bakımından kara bir pazartesi olarak tarihe geçecektir. Kudüs’ün tarihi akdi ve manevi statüsü asla değişmeyecektir. Kudüs, kadimden beri olduğu gibi bundan sonra da bağımsız Filistin devletinin başkenti olmaya devam edecektir. Biz, Filistin davasının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yılmaz bir savunucusu olmaya devam edeceğiz” dedi.

İSRAİL KUDÜS’Ü TERK EDECEK
     İsrail ve ABD’ye eleştirilerini sürdüren Bozdağ, “Kudüs’ün statüsü, tarihi, manevi, ahdi statüsü uluslararası toplumun teminatı altındadır. Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ve uluslararası anlaşmaların, hukukun teminatı altındadır. Bugün bütün bu teminatlar maalesef çiğnenmiştir, hem de bu teminatların altında imzası olan ABD tarafından çiğnenmiştir. Türkiye olarak biz atılan bu adımı yok kabul ediyoruz. Terörist İsrail devleti ve bu terörist devleti koruyup kollayan ABD ve ona destek olanlar Kudüs’ü terk etmek zorunda kalacaklardır.” ifadelerini kullandı.

ABD YİNE YALNIZ KALMIŞTIR
     BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “BM Güvenlik Konseyi derhal harekete geçmelidir. Türkiye, bu anlamda Kuveyt ve Filistin’in yaptığı çağrılara olumlu yaklaşmaktadır. Bu çağrıların olumlu bir neticeye dönüşmesini desteklemektedir. İslam ülkeleri de atılan bu haksız adım karşısında yekvücut olmalı, birlikte hareket etmelidir. Filistinliler barışçıl bir gösteri yapıyor ama İsrail devletinin askerleri barışçıl gösteri yapan Filistinliler üzerine gerçek mermilerle ateş ediyorlar. Bir defa bunun görülmesi lazım” şeklinde konuştu.
     Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “ABD bir kez daha yalnız kalmıştır. ABD, bölgedeki barış konusunda arabuluculuk vasfını kaybetmiştir. Bugünkü katliamların asli sorumlusu hiç şüphesiz İsrail devletidir ama İsrail kadar bu katliamlardan sorumlu olan diğer bir ülke ABD’dir, ABD yönetimidir” dedi.
     Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ basına yaptığı açıklamada, “3 gün süreyle ulusal yas ilan edildi” dedi.

BAHÇELİ’NİN AF ÖNERİSİ
     Açıklamalar sonrasında Bozdağ’a MHP’nin af önerisi de soruldu. Bozdağ, “Bu konuda MHP kendi görüşünü dile getirmekte serbesttir. Ancak Bizim Genel Başkanımızın ifadeleri ortadadır ve kararı kesindir. Hükümetin gündeminde böyle bir konu yok” ifadelerini kullandı.
     
AMERİKA'NIN DAYATMASI
     Katliamı değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşımasını sert dille eleştirdi. ABD'nin bundan sonra istese de arabuluculuk yapamayacağını söyleyen Çavuşoğlu, "ABD'nin arabuluculuğu artık bitmiştir" dedi. 
     Çavuşoğlu, "Bir taraftan müzikli eğlenceli açılış, diğer yanda katliam. İkisi de aynı yerde yaşanıyor. Tüm dünyanın karşı çıkamsına rağman ABD'nin bu dayatması ciddi bir durum yarattı. Yaralanan insan sayısı 2 bin civarında. Acımadan gerçek mermilerle ateş açıyorlar. Bir devlet terörü var, bir katliam var. Sadece devlet olarak bir tavrı değil, milletimizin tavrı net ve ortak bir tavır. İsrail'deki insanlar da görüyor bunu. Filistin'deki kardeşlerimizin gösterisi barışçı. Barışçı gösteri yapanlara bile tahammülleri yok. Buna duyarsız kalamayız. Dünya sussa da biz susmayacağız" diye konuştu.

FİLİSTİN'DEN BM'YE ÇAĞRI
     Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Mart'tan bu yana İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarında 100'e yakın Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 11 binden fazla kişinin yaralandığını söyledi.
     İsrail'in, Gazze'de barışçıl gösteri düzenleyen Filistin halkına  saldırısını "en güçlü şekilde" kınayan Mansur, İsrail'e bu saldırılara derhal son vermesi çağrısında bulundu.
     Filistin halkı için uluslararası koruma talebinde bulunan Mansur, BMGK'ye Gazze'deki "korkunç katliama" dikkati çekmek için mektup  gönderdiklerini ve BMGK Başkanı ile de görüşeceklerini söyledi.
     Mansur, Gazze'de katliam yaşanırken ABD'nin tek taraflı ve uluslararası hukuku ihlal ederek Kudüs'te büyükelçilik açmasının iki halk arasındaki "nefret atmosferini" de derinleştireceğini kaydetti.
     Gazze'de yaşananların uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini ve BMGK'nin görevinin barış ve güvenliği tesis etmesi olduğunu hatırlatan Mansur, "İsrail'in Gazze'deki katliamına" son vermek için BMGK'ye acil toplanma çağrısı  yaptı.

MISIR'DAN UYARI
     Mısır, İsrail'in Filistinli sivilleri hedef almasını kınayarak, negatif yansımaları hakkında uyardı. 

FRANSA: ONAYLAMIYORUZ
     Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bölgedeki gerilimin arttığı bu dönemde ABD'nin büyükelçiliğini taşıma kararını onaylamadıklarını söyledi.

BMGK VE İİT TOPLANIYOR
     Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT) olağanüstü toplantı düzenlemeye davet etti. İİT’nin Cuma günü toplanması bekleniyor. BMGK’nın Türkiye’den kısa süre önce Kuveyt tarafından yapılan talep üzerine Salı günü toplanacağı açıklandı. Filistin Yönetimi de BMGK’nın olağanüstü toplantısı için çağrıda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanlığı'nın bütçesi dört yılda tam yüzde 550 arttı
Cumhurbaşkanlığı'nın bütçesi dört yılda tam yüzde 550...
Türkiye'nin dört bir yanından 'sahte seçmen' fışkırıyor
Türkiye'nin dört bir yanından 'sahte seçmen' fışkırıyor