İsrail’le yapılan anlaşmaların iptal istemine AKP’den ret
  • Reklam

İsrail'le yapılan anlaşmaların iptal istemine AKP'den ret

16 Mayıs 2018 - 00:21 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 - 00:31

     CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker kendi sosyal medya hesabından, Meclis'e taşınan "İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi" önergesinin AKP oylarıyla reddedildiğini açıkladı.
     Şeker, dünyanın tepkisini çeken İsrail'le yapılan anlaşmaların iptali için Meclis’e verdiği önergenin reddedildiğini twitter’dan şöyle duyurdu:
     “Filistinlilerin katledilmesi sonrası Mavi Marmara Anlaşması dahil İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi önerisi AKP oylarıyla reddedildi. AKP İsrail ile anlaşmaya devam dedi.”

TÜRKİYE'YE KARŞI TAVIR
     İsrail, Kudüs'te bulunan Türkiye Başkonsolosu'nun ülkeyi terk etmesini istedi. Öğle saatlerinde benzer bir hamle de Türkiye'den İsrail'e yönelik olarak gelmişti.
     Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine Türkiye'ye dönmesinin istendiği bildirildi.
     İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye'nin Kudüs'teki Başkonsolosu Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, kendisinden istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine ülkesine dönmesi istendi” denildi.
     ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce aldığı karar doğrultusunda ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs'e taşıması bölgede infiale yol açtı. İsrail askerleri, Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere gerçek mermilerle müdahale ederek 61 Filistinliyi şehit etmişti.
     Türkiye, İsrail'in bu katliamına sert bir şekilde tepki göstermiş, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'ten bir süreliğine ülkesine dönmesini istemişti.

NETANYAHU'DAN KÜSTAH CEVAP
     İsrail’in orantısız şiddetini sert bir dille eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan skandal açıklamalar geldi. Netanyahu İbranice ve İngilizce olarak Twitter üzerinden paylaştığı açıklamalarda, binlerce insana saldıran İsrail askerini savundu ve “Erdoğan’ın bize ahlak dersi vermemesini tavsiye ederim” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1.012 yeni vaka, 19 can kaybı
1.012 yeni vaka, 19 can kaybı
Srebrenitsa katliamı 25. yılında gözyaşlarıyla lanetlendi
Srebrenitsa katliamı 25. yılında gözyaşlarıyla lanetlendi