İYİ Parti: ABD’de yargılanan Türkiye değil, Reza Zarrab
  • Reklam

İYİ Parti: ABD'de yargılanan Türkiye değil, Reza Zarrab

06 Aralık 2017 - 20:07

     İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, partisinin Başkanlık Divanı açıklamasını okudu. 
     Amerika'da görülen Reza Zarrab davasıyla ilgili çok sert ifadelerin bulunduğu bildiride, hükümetin durumu 'Milli dava'ya dönüştürme çabasında olduğunu fakat yargılanın Türkiye değil Reza Zarrab olduğunun altı çizildi.

ZARRAB'LA İŞBİRLİKLERİNİ SAKLAYAMAZLAR
     Türkiye'ye yargılama girişiminde bulunulması halinde en sert tepkiyi İYİ Parti'nin göstereceğine dikkat çekildiği Başkanlık Divanı açıklamasında, "Açıkça belirtiriz ki, büyük Türk Milleti’ni ve devletini kim yargılamak isterse karşısında önce İYİ Parti’yi bulacaktır. Ancak Amerika’da görülmekte olan davada yargılanan Türkiye değil, Reza’dır. Hiç kimse Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu davanın utanç verici mahiyetini ‘Türkiye yargılanıyor’ saçmalığı ile Türk Milletinin gözünden kaçırmaya çalışmasın. Hamasi konuşmalar Reza Zarrab’la dönemin belli AK Parti’li bakanlarının ve Halk Bankası Genel Müdürü’nün işbirliklerini saklayamaz” ifadelerine yer verildi.
     İYİ parti Başkanlık Divanı açıklamasını okuyan Çıray, “Amerika’nın Türkiye’deki 15 Temmuz 2015 kanlı darbe girişiminden sonra da FETÖ elebaşını barındırıyor olması, şüphesiz Türkiye’ye karşı ortaya koyduğu dostça olmayan bir tavırdır” dedi.

REZA'YI MİLLİ ÇIKARLARIMIZA KARŞI PAZARLIK KONUSU YAPMAYIN!
     Aytun Çıray, “Sayın Erdoğan ne zaman efelense, ‘Acaba ne taviz veriyorlar’ diye yüreğimiz sızlar. Sayın Mehmet Şimşek’in bazı pazarlıklar için ABD’ye gittiğini biliyoruz. İYİ Parti olarak AK Parti Hükümetini uyarıyoruz; önünüze Suriye’den çıkın, Kıbrıs’ta toprak konusunda taviz verin, İran’la aranıza mesafe koyun gibi kabul ettiğinizde insan içine çıkamayacağınız öneriler gelebilir. Sakın Reza’yı pazarlık konusunu yapmayın! Bunu önlemenin yolu rüşvet olayında adı geçen bakanları ve bürokratları derhal Türk mahkemelerinde yargılanmalarının önünü açın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hemen Reza Zarrab davası ile arasına mesafe koymalı ve hukukun üstünlüğüne geri dönmelidir, ” dedi.

İĞNEYİ AMERİKA'YA ÇUVALDIZI AK PARTİLİLERE BATIRMALIYIZ
     İYİ Parti bildirisinde ABD’deki dava ile ilgili olarak da şu görüşlere yer verildi;
     “Ancak iğneyi Amerika’ya batırırken çuvaldızı da Türkiye’yi 15 yıldır yöneten AK Parti iktidarına batırmak zorundayız. AK parti iktidarı tarafından devletin kozmik odasına kadar girmesine izin verilen FETÖ’nün, ülke sırları yanında, devleti yöneten önemli siyasilerin kirli ilişkilerine delil teşkil edecek belgeleri de yurt dışına götürmüş olması şaşırtıcı değildir. Şaşırtıcı olan Kozmik Oda’dan ordumuzun gizli bilgileri götürüldüğünde, bugün gösterilen tepkinin binde birinin gösterilmemiş olmasıdır. Buna mukabil AK Parti iktidarının, onlarla etle tırnak olan ve içinde barındırdığı siyasetçiler nedeni ile FETÖ ile kurumsal bir devlet mücadelesi yapamadığı açıktır. AK Parti FETÖ ile mücadele yerine, FETÖ’yü, başarısız olduğu her alanın günah keçisi ve karşıtlarını suçlama aracı olarak kullanmayı tercih etmektedir. FETÖ ile mücadeleyi bir devlet politikası olarak İYİ Parti iktidarı yapacaktır.”

ERDOĞAN TÜRK DIŞ POLİTİKASININ EKSENİNİ KAYDIRDI
     Aytun Çıray Başkanlık Divanı açıklamasına şu sözlerle devam etti:
     “Sayın Erdoğan’ın sürekli esip gürlemesi, ancak bir türlü yağmaması, Suriye’de koyduğu tüm kırmızı çizgilerin silinmiş olması, savrulan bir dış politika anlayışı, ülkemizi dış dünyanın kötü niyetli ve istismarcı faaliyetlerine açık hale getirmiştir. Yani Türkiye, Sayın Erdoğan’ın isabetsiz politikaları ve ne olursa olsun iktidarını devam ettirme arzusu yüzünden çok ciddi iç ve dış tehditlere ve tehlikelere maruzdur. Kısacası Sayın Erdoğan Türk dış politikasının eksenini kaydırmıştır”

ÇAĞLAYAN VE ASLAN KURULAN KOMPLONUN NERESİNDE?
     Erdoğan’ın, “ABD’deki davanın iddianamesinde komplo iddiası doğrudur ama bu komplo Türkiye’ye karşı kurulmuş bir komplodur” sözlerine dikkat çeken İYİ Parti Sözcüsü Çıray, devleti yönetenlere, “Koskoca Türk devletine kurulan bu komployu FETÖ ve Reza Zarrab ile birlikte Türkiye’deki hangi bürokrat ve siyasetçiler kotarmıştır? Reza Zarrab’dan rüşvet aldıkları iddia edilen Zafer Çağlayan ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın bu komplodaki rolleri nedir? Reza Zarrab’ın malvarlığına ‘casusluk suçlaması’ ile el konduğuna göre, Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan nasıl oluyor da ellerini kollarını sallayarak geziyorlar? Eski İçişleri Bakanı’na, bir ‘casus’un önüne yatabilecek kadar samimiyeti neden kurduğu sorulmayacak mı? Soruyoruz; Türk Bayrağı’nı Zarrab’a fon yapanlar kimler? Kimler onu ekrana çıkarıp ‘Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım’ derken alkışlayanlar?" sorularını yöneltti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İTO: Bakanlığın açıkladığı veriler gerçekleşen rakamlar değil
İTO: Bakanlığın açıkladığı veriler gerçekleşen rakamlar...
Hasta sayısı Türkiye'de 18 bini, dünyada 1 milyonu aştı
Hasta sayısı Türkiye'de 18 bini, dünyada 1 milyonu aştı