KAZAKİSTAN LATİN ALFABESİNE GEÇTİ
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

KAZAKİSTAN LATİN ALFABESİNE GEÇTİ

04 Mart 2018 - 12:25

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in Kiril alfabesinden, Latin alfabesine geçiş ile ilgili imzaladığı kararname Cumhurbakanlığı resmi internet sitesinde yayınlandı.

2018'den itibaren ders kitaplarının 32 harften oluşan yani Kazak harfleriyle basılması planlanıyor. Kazakistan'ın, yeni kabul ettiği Latin alfabesine 2025 yılına kadar kademeli olarak geçeceği belirtildi. 

Ayrıca, Uluslararası Türk Akademi Başkanı Darhan Kıdırali düzenlediği basın toplantısında, Kazakistan'ın Latin alfabesine geçişinin Türk halkları arasında edebiyat alanında ilişkileri daha da yakınlaştıracağını belirtti. Kıdırali, Türk dünyasının ortak edebiyat kitabı üzerine çlışmalarının devam ettiğini dile getirerek, kitapta Ali Şir Nevai’nin sadece Özbek halkının ya da Fuzuli ve Nizami’nin sadece Azerbaycan halkının değil Türk halklarının ortak şairi olarak öne çıkarılacağını dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PROF. DR. RIDVAN KARLUK YAZDI...Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un  Sözde Ermeni Soykırım Çıkışına  Doğu Perinçek ve  Yves Benard'an Gelen Cevap Nedir?
PROF. DR. RIDVAN KARLUK YAZDI...Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un...
'Merkez Bankası'nın son kararı enflasyonu artırır' iddiası
'Merkez Bankası'nın son kararı enflasyonu artırır' iddiası