Kendi vatandaşına değil, Suriyelilere iş bulma seferberliği
  • Reklam

Kendi vatandaşına değil, Suriyelilere iş bulma seferberliği

14 Eylül 2018 - 01:42 - Güncelleme: 14 Eylül 2018 - 01:48

     Türkiye’de yaşayan -Suriyeliler başta olmak üzere- sığınmacıların mesleki eğitim durumları, iş bulabilmeleri için ne yapmaları gerektiğinin belirlenebilmesi için bir çalışma başlatıldı. Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da ilk kez yapılacak saha araştırmasıyla, mültecileri istihdam etmek isteyenler için bir veri tabanı oluşturulacak.
     Türkiye’de yaşayan sığınmacılara iş bulmak için Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Beraberce Derneği bir çalışma başlattı. Diyarbakır’da ilk toplantısı yapılan çalışma kapsamında, sığınmacı ve mültecilerin mevcut istihdam durumları, istihdam edilebilirlikleri, mesleki yeterlilikleri, çalışma süreleri gibi konularda geniş kapsamlı bir saha araştırması yapılacak. Türkiye’de ilk kez yapılacak çalışmanın kapsamında, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ağustos ayı verilerine göre 32 bin 725 sığınmacının yaşadığı Diyarbakır, 554 bin 655 sığınmacının yaşadığı İstanbul ve 96 bin 164 sığınmacının yaşadığı Ankara’da yapılacak.
     Diyarbakır’da toplantıda konuşan MEKSA Vakfı Başkanı Sertaç Işık, mülteci ve sığınmacıların taleplerini de dikkate alacaklarını söyledi. Çalışmanın ikinci ayağında stratejik eylem planı hazırlayacaklarını söyleyen Işık, "Onların taleplerini de dinliyoruz. Onların taleplerine göre bu üç ilde yaşayan mülteci topluluklara özel bir sonuç ortaya çıkarıp raporlaştıracağız. Bir sonraki adım da, mültecilerle ilgili stratejik eylem planına dönüştüreceğiz. Sonra kamu kurumları ve kamuoyuyla duyuracağız. Nüfusa oranla yüzde 10’un üzerinde mülteci yoğunluğuna sahip illerde, hayatın olağan akışını etkiliyor. Belediyeler bu illerde birtakım stratejiler geliştirmek zorundalar. Hem şehrin olağan hayatıyla ilgili değişiklik bu, hem de orada yaşayan insanlara birtakım hizmetler götürmek zorundalar. Bu üç ilin belediyelerine hem önerilerde hem tavsiyelerde bulunacağız. Mültecilerin istihdam durumunu ortaya koyup, çözüm önerileri getirteceğiz. Şu anda bizim gördüğümüz kadarıyla kayıt dışı istihdam çok fazla. Kayıt istihdama geçmemelerinin önündeki engellerin raporunu çıkaracağız” dedi.
     Çalışma Türkiye’de yaşayan bütün mülteci ve sığınmacıları kapsasa da, hedef kitle, sayıları 3,5 milyonu aşan Suriyeliler. Işık, bu alanda çalışma yapacaklara referans kaynağı olacaklarının altını çizdi. Işık, "Suriye’de belirli bir düzelme sürecinden sonra bir kısmı geri dönecekler ama birçoğu burada kalacak. Bu insanlar bir süre sonra asli unsur haline gelecekler. Ülke olarak mültecilerin sorunlarına çözüm önerileri getirmemiz lazım. Devlet sağlık hizmetlerini eğitimin karşılıyor ancak STK’lar istihdam, meslek eğitimle ilgili analizler yapması lazım. Biz devlete ve bu alanda çalışma yapan kuruluşlara referans kaynağı oluşturuyoruz. Çalışma yaptıkları zaman, çalışmanın insanlara dokunması için, yapılmış çalışmaları ve insanların sözlerini dikkate alın diyoruz. Kamu ya da sivil toplum örgütleri mültecilerle ilgili çalışma ya da mesleki eğitim programı yapacakları zaman açıp bu araştırmanın sonucuna bakacaklar" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye  'koronavirüs' yüzünden İran sınır kapılarını kapattı
Türkiye 'koronavirüs' yüzünden İran sınır kapılarını...
IMF Başkanı'ndan koronavirüse karşı küresel işbirliği çağrısı
IMF Başkanı'ndan koronavirüse karşı küresel işbirliği...