Makedonya 30 Eylül’de isim değişikliği için sandığa gidiyor
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Makedonya 30 Eylül'de isim değişikliği için sandığa gidiyor

10 Eylül 2018 - 01:30

     Makedonya'da halk 30 Eylül'de ülkenin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verecek. Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras haziran ayında isim değişikliği konusunda uzlaşmaya varmıştı. Makedonya parlamentosu bu anlaşma sonrasında referandum düzenlenmesi kararı almıştı.
     Ülkede hükümet partileri referandumda "evet" çağrısı yaparken muhalefet Yunanistan ile varılan anlaşmaya karşı çıkıyor. İsim değişikli istemeyenlerden muhalefet lideri Hıristiyan Mikoski değişikliğin "Makedonya'nın yeniden küçük düşürülmesi" olduğunu ifade etti.
     Yunanistan 8 Eylül 1991'de Yugoslavya'dan ayrılan Makedonya'dan ismini değiştirmesini talep ediyor. Atina, Yunanistan'ın kuzeyindeki bölgeyle aynı isme sahip olan Makedonya'nın gelecekte bir toprak talebinde bulunmasından endişe ediyor. Yunan hükümeti, ismini değiştirmediği için yaklaşık 2 milyon nüfusu olan ülkenin Avrupa Birliği ve NATO'ya yakınlaşma çabalarını da bloke ediyor.
     
MERKEL'DEN 'EVET'ÇİLERE DESTEK
     Bu arada dün Almanya Başbakanı Merkel Makedonya’yı ziyaret etti. Ülkenin adının değişmesi için düzenlenecek referandumu "tarihi fırsat" olarak niteleyen Merkel, oylamadan "olumlu bir sonuç" çıkacağına inandığını söyledi.
     Merkel Üsküp'te yaptığı açıklamada isim sorununun Makedonya'nın Avrupa Birliği'ne üyeliğine engel olduğunu söyledi.
     Almanya ve birçok AB ülkesi geçmişte Makedonya ile üyelik müzakerelerini başlatmak istemiş, Fransa ve Hollanda bu öneriyi reddetmişti.
     Merkel'in ziyaretiyle birlikte, 20 yıl önce Gerhard Schröder'in yaptığı ziyaret sonrasında ilk kez bir Almanya Başbakanı Makedonya'yı ziyaret etmiş oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomotiv, demir-çelik, hayvancılık ve tarımda kriz büyüyor
Otomotiv, demir-çelik, hayvancılık ve tarımda kriz büyüyor
Ortaylı: 30 Ağustos gibi bir zafere her ülke sahip değildir
Ortaylı: 30 Ağustos gibi bir zafere her ülke sahip değildir