MHP’nin ittfaktan dışlamaya çalıştığı BBP pes etmiyor
  • Reklam

MHP'nin ittfaktan dışlamaya çalıştığı BBP pes etmiyor

08 Mart 2018 - 23:42 - Güncelleme: 08 Mart 2018 - 23:57

     Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, seçim ittifakına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.
     Destici, "Özellikle cumhur ittifakından rahatsız olan bazı kesimler, bir fitne ateşi yakmaya çalışıyorlar. Biz, bugüne kadar bu fitne ateşine odun taşımadık, bundan sonra da taşımayacağız." dedi.
     Destici yaptığı açıklamada, Türkiye'de seçim ittifakını yasal hale getiren ve ittifakın şartlarını içeren yasal düzenlemenin Meclis'te görüşüldüğünü hatırlatarak, parti olarak AK Parti ve MHP arasında süren ittifak çalışmalarını olumlu karşıladıklarını, desteklediklerini, ittifakın yanında olduklarını ve içinde olacaklarını daha önce ifade ettiklerini söyledi.
     Bu kararın ardından "BBP'nin ittifakta nasıl yer alacağı" söylemlerinin kamuoyunda yer aldığına işaret eden Destici şöyle devam etti:
     "Önce bu teklif bir yasalaşsın. Seçim sathı maili bir gelsin. İttifak edecek partiler AK Parti, MHP, BBP yetkilileri genel başkanlar düzeyinde otururlar, konuşurlar ve partilerin bu ittifakın içerisinde hangi şekilde yer alacağına karar verirler. Müzakere edilir, partilerin genel kurulları, yönetim kurulları buna karar verirler. Bu süreçleri müzakere ettikten sonra partimizin yetkili kurullarında BBP'nin seçime hangi şartlarda gireceğine, bu ittifakın içerisinde hangi şekilde yer alacağına o zaman karar vereceğiz."
     Destici, bugünden bunu konuşmanın erken olduğunu düşündüğünü vurgulayarak, "Çünkü özellikle cumhur ittifakından rahatsız olan bazı kesimler, bir fitne ateşi yakmaya çalışıyorlar. Biz, bugüne kadar bu fitne ateşine odun taşımadık, bundan sonra da taşımayacağız. İttifakta yer alan siyasi partilerimizle uyum içerisinde müzakere ederek, sabırlı bir şekilde, suhulet içinde bu süreci tamamlayacağız" dedi.

AMBLEM ÇIKIŞI
     BBP'nin düşüncesinin devletine, milletine, ülkesine vatanına maksimum düzeyde katkı sağlamak olduğunu ifade eden Destici şunları söyledi:
     "Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimleri yaşayıp göreceğiz. Oradan çıkan bir tablo da yol göstericilik yapabilir. BBP olarak bu ittifaka en üst düzeyce katkıyı hangi şekilde sağlayacaksak o şekilde yer alacağız. Bu AK Parti ve MHP açısından da böyledir. Yani BBP'nin amblemini koyduğunda ekstradan bu ittifaka yüzbinlerce ya da milyonlarca oy getireceği görülürse BBP'nin ambleminin orada olmasından niye rahatsız olunsun ki? Tam tersine fayda umulur. Bunu ortaya koyacak süreçtir. Yani yerel seçimler var, daha sonra yapılacak olan saha çalışmaları var. Bütün buradan elde edilecek veriler bunu netleştirecektir. Onun için şimdiden bununla ilgili bir değerlendirme yapmamın çok erken olacağını düşünüyorum."

BBP KENDİNE YAKIŞANI YAPACAK
     Destici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın samimi, yapıcı ve doğru bir süreç işlettiğini belirtti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de hem 16 Nisan halk oylamasına hem de ittifaka giden süreci başlattığının altını çizen Destici, "Bu katkıları görmezden gelemeyiz. Ona göre de BBP kendine yakışanı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacaktır" dedi.

'YASA TEKLİFİ' KOMİSYONDAN GEÇTİ
     Öte yandan AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, Meclis Anayasa Komisyonunda kabul edildi.
     Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, aynı binada oturan seçmenler, hane bütünlüklerinin korunması ve aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla, farklı sandık bölgelerine kaydedilebilecek.
     Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunu'nun "Yüksek Seçim Kurulunun görev ve yetkileri" başlıklı maddesine, üç fıkra daha ekleniyor. Buna göre, YSK'nin görev ve yetkileri arasına şunlar ilave ediliyor:
     "- Seçim türüne göre sandık bölgesi seçmen sayısını belirlemek
     - Seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi durumunda, vali veya il seçim kurulu başkanının oy verme gününden en geç bir ay önce talepte bulunması halinde, o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına, sandık bölgelerinin birleştirilmesine, muhtarlık seçimleri hariç olmak üzere seçim bölgelerinin birleştirilmesi ile seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesine ve bu hususların ilanına karar vermek
     - Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin, muhtarlık seçimleri hariç, oy kullanmalarını sağlamak için seyyar sandık kurulu kurulmasına, oy kullanılmasına, sayım ve döküm ile birleştirme işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mayıs'ta yıllık enflasyon % 11.39
Mayıs'ta yıllık enflasyon % 11.39
31 Ağustos’ta 'çocuklar okula'
31 Ağustos’ta 'çocuklar okula'