Millet İttifakı’ndan İçişleri Bakanı Soylu’ya sert tepki
  • Reklam

Millet İttifakı'ndan İçişleri Bakanı Soylu'ya sert tepki

30 Haziran 2018 - 02:11 - Güncelleme: 30 Haziran 2018 - 02:15

     İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun muhalefet partileri CHP ve HDP’yi hedef gösteren açıklamalarına, diğer muhalefet partileri de tepki gösterdi. Millet İttifakı’nın iki birleşeni Saadet Partisi ile İyi Parti de, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "Valilere CHP'li İl Başkanlarını şehit cenazelerine almayın" talimatına ve "CHP ve HDP sandıkta beraberse cenazede de olacaklar" açıklamasını kabul edilemez buldu.
     Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Soylu’nun açıklamalarını, "değerlendirmeye tabi tutulamayacak kadar berbat" gördüğünü belirterek, "Türkiye'nin tam da birlikte hareket etmeye, var olan sorunları beraber aşmaya ihtiyacı olduğu bir zaman diliminde yapmış olduğu açıklama fevkalede üzüntü vericidir” diye konuştu.
     "Soylu'nun açıklamaları ne bakanlık tüzel kişiliğine, ne Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına yakışır bir durumdur" şeklinde değerlendiren Aydın, Soylu'nun, "kendi yerini tahkim etme düşüncesi"yle böyle bir çıkış yapmış olabileceğini ileri sürdü. Soylu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile arasının iyi olmadığını da iddia eden Aydın, “Orada pozisyon almak istiyor olabilir. Her şart altında, kabul edilecek bir şey değil” dedi.
     Aydın şu görüşleri dile getirdi:
     "Bu tip açıklamalara kapalı olan toplumumuzun hiçbir kesiminde bunlar prim yapmaz. Toplum genel anlamda Süleyman Bey'e, çiziğini atmıştı, şimdi bunun altını kalınca çizdi. AKP'nin ana yapısı, Soylu gibi düşünmüyor ve onu tasvip etmiyor."

MAKSADI AŞAN BİR İFADE
     İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Türkkan da, Soylu’nun ifadelerini "maksadı aşan bir ifade" olarak nitelendirerek, “Türkiye’nin bu coğrafyada her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde ayrıştırmaya yönelik bu ifadeler, bu ülkenin birliğine konulan bir dinamittir. Umuyorum ve diliyorum ki, bu ifadeler Soylu’nun kendi şahsi kanaatleridir. AKP’nin ve hükümetin ortak bir beyanatı veya kararı değildir. Bizim ihtiyacımız olan ilkel demokrasi değil, evrensel demokrasidir. Evrensel demokrasiye geçmek için bütün kanalları açmak varken, ilkel demokrasinin ilkel kurallarına sarılmak akıl kârı değil” dedi.
     Eski başbakan yardımcısı ve İYİ Parti’nin Diyarbakır milletvekili adayı Salim Ensarioğlu da Soylu’nun açıklamaları için "Bu yanlış bir harekettir. Ana muhalefetin şehit cenazelerine alınmaması doğru değildir” diyerek şöyle devam etti:
     "Benim yetiştiğim demokrasi ve siyasette iki kişi çok dikkatli olmalıdır. Bunlardan biri İçişleri, diğeri Adalet bakanıdır. Başbakanlar konuşabilir, bakanlar konuşabilir, ama bu iki bakan herkesten daha dikkatli olmalıdır. Eskiden bu iki bakan taraf olmaması için seçimlerden önce istifa ettirilirdi. Bu iki bakanın elinde, kamu adına çok önemli bir güç var. Adalet Bakanı’nın verdiği mesajları savcılar emir kabul eder. Askerin, polisin bağlı olduğu İçişleri Bakanı’nın bu şekilde konuşması çok yanlıştır."
     Öte yandan AKP kulislerinde, "Soylu’nun açıklamalarının partiyi zor duruma soktuğu" görüşünün dile getirildiği, ancak bu rahatsızlığın kamuoyu önünde konuşulmaması gerektiği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Srebrenitsa katliamı 25. yılında gözyaşlarıyla lanetlendi
Srebrenitsa katliamı 25. yılında gözyaşlarıyla lanetlendi
1.016 yeni vaka, 21 can kaybı
1.016 yeni vaka, 21 can kaybı