NASA’dan asteroidlerin Dünya’ya çarpmaması için önlem
  • Reklam

NASA'dan asteroidlerin Dünya'ya çarpmaması için önlem

12 Mart 2018 - 22:18 - Güncelleme: 12 Mart 2018 - 22:23

     Dünya’ya çarpacak bir asteroidin (Güneş sisteminde yer alan ve Mars ile Jüpiter arasında bulunan gezegenimsi kütle) dünya yaşamını ilelebet sona erdirme düşüncesi, insanoğlunun en büyük korkuları arasındaki yerini koruyor.

     NASA’nın Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi ve Enerji Departmanı, Dünya’yı asteroid çarpmasından kurtarabilecek bir uzay aracı için tasarımlara başladı. Proje, Dünya'ya doğru gelen bir asteroidin nükleer silahla patlatılarak yok edilmesini amaçlıyor.

     Bilim insanları, 11 Eylül 1999'da tespit edilen ve Bennu adı verilen asteroidin 2135 yılının Eylül ayında Dünya'ya çarpacağını öngörüyor. Her 6 yılda bir Dünya'ya yaklaşan bu asteroid, NASA'yı da ciddi şekilde düşündürüyor.

     Bu çarpışma senaryosu doğrultusunda NASA tarafından geliştirilen OSIRIS-REx isimli uzay gemisi, Bennu'nun yörüngesini yerçekimi kuvveti ile değiştirerek Dünya'ya çarpmasını engelleyecek.

     Asteroid tehdidine karşı tedbir almakta oldukça kararlı görünen NASA, yaklaşık 66 milyon yıl önce 14 kilometre çapındaki bir asteroidin Dünya'daki tüm dinozorların çoğunu yok ettiğini göz önünde tutarak muhtemel bir çarpışmanın insanlık için yıkıcı olmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'AB, Türkiye'yi üye yapmamak için bahaneler üretiyor'
'AB, Türkiye'yi üye yapmamak için bahaneler üretiyor'
Merkez Bankası'nın rezervleri bir haftada 2.5 milyar $ eridi
Merkez Bankası'nın rezervleri bir haftada 2.5 milyar $ eridi