NASA’ya göre yıldızlar ’gaz’ ve ’toz’dan oluşuyor
  • Reklam

NASA'ya göre yıldızlar 'gaz' ve 'toz'dan oluşuyor

10 Ocak 2018 - 21:58 - Güncelleme: 10 Ocak 2018 - 22:26

     Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Nasa'nın uçan teleskobu olarak bilinen Sofia, yıldızların gaz ve toz bulutlarından nasıl doğduğuna ilişkin önemli bilgiler elde etti.
     Alınan bilgiye göre uzay gözlem merkezi Sofia'nın yaptığı ölçümleri inceleyen bilim insanları, yıldızların oluşumunda manyetik alanın büyük rol oynadığını ortaya çıkardı.
     Dünya'ya en yakın yıldız oluşum bölgelerinden Rho Ophiuchi A'yı araştıran uzaybilimciler, Sofia'ya HAWC+ adı verilen bir mekanizma yerleştirdi.
     Böylece Samanyolu düzleminde var olan moleküler gazlar ve toz tanelerinin oluşturduğu dev bulutların, kendi kütle çekimleriyle nasıl sıkıştığı gözlemlendi. Bulutların manyetik alanlarda nasıl farklı kutuplarda hizalandığı da haritalandırıldı.

MANYETİK ALAN
     Nasa'nın yaptığı son çalışma ise, yıldız ve gezegenlerin oluşumuyla ilgili ezberleri bozabilir.
     Nitekim Sofia'nın yakaladığı görüntüleri inceleyen araştırmacılar, bulutlardaki toz taneciklerinin manyetik alanlarla nasıl hizalandığına tanık oldu.
     Araştırmanın bulguları aynı zamanda yıldızları oluşturan bulutların yoğunluğundaki farklılıklara bağlı olarak, tozun manyetik alan çizgileri boyunca farklı hizalandığını ortaya çıkardı.
     Böylece yıldızların sadece kendi kütle çekimleriyle değil, manyetik alanlar gibi başka unsurların da devreye girmesiyle oluştuğu görüldü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'AB, Türkiye'yi üye yapmamak için bahaneler üretiyor'
'AB, Türkiye'yi üye yapmamak için bahaneler üretiyor'
Merkez Bankası'nın rezervleri bir haftada 2.5 milyar $ eridi
Merkez Bankası'nın rezervleri bir haftada 2.5 milyar $ eridi