Özgür Suriye Ordusu’ndan Esad’ın askerlerine yeşil ışık
  • Reklam

Özgür Suriye Ordusu'ndan Esad'ın askerlerine yeşil ışık

23 Mart 2018 - 03:52 - Güncelleme: 23 Mart 2018 - 04:27

     İngiliz Guardian gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'de kontrolü sağlamasının ardından, Suriye'nin kuzeyindeki muhalif grupların Türkiye'nin desteğinde yavaş yavaş "ittifaka doğru ilerlediğini" yazdı.
     Edinilen bilgiye göre, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi altında ve Rusya'nın desteğinde yaşanan yenilgilerden sonra, Afrin'de son yıllarda nadir görülen türden bir başarı yakaladı" ifadeleri yer aldı.
     Guardian muhabirine konuşan ve haberde ismi değiştirilen Türkiye destekli bazı muhalif güçler, Afrin'de yaşadıkları zafer sonrası ilk kez "birlik olduklarını" söyledi.
     Haberde, bu savaşçılardan birinin şu sözlerine yer verildi:
     "Esad bile bizi bir araya getirmeyi başaramamıştı. Yakıp yıkma politikası izleyen rejimden askeri ve siyasi olarak daha zayıfız ve biz birbirimizi ihanetle suçlarken, birçok bölge düşüyor. Halk bütün isyancı gruplardan nefret ediyor ve bu, bir gün birleşik bir ordu kurduğumuzda değişecek."

BERABER ÇALIŞABİLİRİZ
     Gazete, Afrin harekatının komutanlarından Ebu Ahmet'in yardımcısıyla da konuştu. Bu kaynak, eğer bir gün Esad'ı devirecek bir anlaşma sağlanırsa Suriye'nin tamamında düzenin sağlanması için hükümetle çalışabileceklerini söyledi ve ekledi:
     "Esad'ın ve üst düzey kademelerinin olmadığı bir geçiş dönemi mümkünse eğer, biz de uluslararası toplumun da desteğiyle orduyla işbirliği yapıp kurtarılan yerlerde güvenliği sağlayabiliriz."
     Guardian'ın haberi, Türkiye destekli güçlerin anlatılarından yola çıkarak, sahada yaşananlara ilişkin de fikir veriyor:
     "Muhalifler ordusu 3 birlikten oluşuyor ve Türkiye'nin desteklediği iskelet, geçici hükümetin çatısı altında yer alıyor. Bu güçler, Türk askeri yetkililerinin söylediklerine göre hareket eden eski Suriyeli askerlerce yönetiliyor.
     Türk ağır silahları ve savaş uçaklarının desteğiyle Afrin'deki çatışmaların büyük bölümünü üstlendiklerini söylüyorlar. Savaşın stratejik bir zaferle sonuçlandığı, çünkü İdlib yakınlarında bir koridor açabilecekleri konusunda eminler.
     Ankara'nın yanında yer almakla ilgili bir sorun görmüyorlar ve bunu tarafların Suriye'deki çıkarlarının çakışması olarak niteliyorlar."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Putin'den suçlama geldi: Türk askerleri dışarı çıkmamalıydı
Putin'den suçlama geldi: Türk askerleri dışarı çıkmamalıydı
Bakanlık'tan bir acı haber daha: İdlib’de 1 şehit, 2 yaralı
Bakanlık'tan bir acı haber daha: İdlib’de 1 şehit, 2 yaralı