’Şartları yerine getirinceye kadar AB süreci dondurulsun’
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

'Şartları yerine getirinceye kadar AB süreci dondurulsun'

06 Şubat 2018 - 21:59 - Güncelleme: 07 Şubat 2018 - 03:51

     Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında Türkiye'nin şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik sürecinin durdurulması önerildi.
     Sputnik’in Alman Rheinische Post gazetesinden derlediği habere göre; Almanya koalisyon anlaşması taslağına göre, yeni koalisyon Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye müzakere için yeni başlıkların açılmasına karşı olacak.
     Hıristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında, şu ifadelere yer verildi:
     “Türkiye, Almanya için önemli bir ortak ve AB komşusu, bu nedenle Ankara’yla iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz ve buna ilgi gösteriyoruz. Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti normları ve insan haklarıyla ilgili durum uzun süre önce kötüleşti. Bu bağlamda (Türkiye’nin) AB üyeliğiyle ilgili müzakere sürecindeki başlıkları kapatmak ve yeni başlıklar açmak istemiyoruz.”

'VİZE' VE GÜMRÜK BİRLİĞİ
     Taslakta ayrıca vize serbestisinin ve Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesinin ancak Türkiye gerekli ön koşulları yerine getirdiği zaman mümkün olabileceği kaydedildi.

KARAR GÜNÜ
     Öte yandan Almanya'da Hıristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında süren ve dün bir günlüğüne daha uzatılan koalisyon görüşmelerinde sona gelindi.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel ve SPD Başkanı Martin Schultz’un iki gün uzatılan koalisyon görüşmelerinin ardından bugün hükümet kurup kurmayacaklarını açıklamaları bekleniyor.
     Alman gazete Zeit'ın haberine göre “Büyük Koalisyon” ya da “GroKo” olarak da anılan ve iki gün uzatılan koalisyon görüşmeleri bugün sonuçlanacak. Zeit’ın haberine göre, SPD Başkanı Martin Schulz, bugün bir karara varacaklarını belirterek “Bugün nihai bir karara varabileceğimizi söylemek için yeterli sebebim var” diye konuştu.

6 ÜLKENİN ÜYELİĞİ YOLDA
     Öte yandan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 2025 yılına kadar 6 Batı Balkan ülkesinin (Sırbistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek ve Arnavutluk) AB´ye girebileceğini söyledi.
     Zeit Online'da yer alan habere göre, AB Komisyonu Batı Balkan ülkelerine 2025´e kadar AB´ye girebilmeleri sözünü verdi. Strasbourg´da Avrupa Parlamentosu önünde basına konuşan Juncker bu ülkelerin “hala şartları yerine getirmekten çok uzak” olduklarını vurgulayarak “Fakat 2025 tarihi bu ülkeleri gittikleri yolda konsantre olmalarına yardımcı olup cesaretlendirmeli. Batı Balkan ülkelerinde istikrar ve refah için yapılan yatırımlar AB´nin güvenliği ve geleceğine yapılan yatırımlardır” dedi.
     AB Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir strateji belgesinde ise bu ülkelerde rekabetçi olmayan ekonomi, rüşvet ve devletler arası ihtilaflar eleştirildi. Örneğin Sırbistan Kosova´nın bağımsızlığını halen kabul etmiyor. Juncker, “Bu sorunlar AB´ye girmeden önce çözülmeli yoksa AB´ye katılmaları mümkün değil” dedi.
     Sırbistan ve Karadağ ile görüşmelerin başladığı belirtilen habere göre Makedonya ve Arnavutluk şu anda resmen AB´ye aday ülke statüsünde fakat müzakereler başlamış değil. Kosova ve Bosna-Hersek ise AB nezdinde “potansiyel aday” kategorisinde yer alıyor.
     Zeit Online´ın haberine göre Arnavutluk dışında hepsi eski Yugoslavya devletinin parçası olan tüm bu ülkeler uzun süredir Brüksel tarafından potansiyel aday olarak görülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazakistan'da cumhurbaşkanlığı seçimini Tokayev kazandı
Kazakistan'da cumhurbaşkanlığı seçimini Tokayev kazandı
Moskova'dan petrol ihracatında dolara karşı 'ruble' hamlesi
Moskova'dan petrol ihracatında dolara karşı 'ruble' hamlesi