Savunma Hulusi Akar’a, Hazine Berat Albayrak’a teslim
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Savunma Hulusi Akar'a, Hazine Berat Albayrak'a teslim

10 Temmuz 2018 - 01:48 - Güncelleme: 10 Temmuz 2018 - 02:01

     Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesi belli oldu. Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” düzenlendi. Burada davetlilere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra törene katılan misafirler onuruna akşam yemeği verdi. Saat 22.30’da kameraların karşısına geçen Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Yeni kabine üyeleri bugün saat 15.00’te TBMM’de yemin edecek.
     Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı açıklama özetle şöyle:
     “Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün tamamlanmıştır. Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasına girmiş bulunuyoruz.
     Bir kez daha hem seçim sonuçlarının, hem de yeni yönetim sistemimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İradesini yansıtan 50 milyonun üzerindeki vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı Cumhurbaşkanlığına layık gören 26 milyon 331 bin vatandaşımıza ayrıca teşekkür ediyorum.
     15 Temmuz’dan itibaren bizi destekleyen, MHP’ye başta Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri için işbirliğimizi Meclis’te de sürdüreceğiz.
     Yeni yönetim sistemi mimarisini geçtiğimiz günlere kadar devam ettirdik. Yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yönetim mimarimizin çatısını oluşturduk. Yeni yönetim mimarisini seçimden önceki günlerde tv’lerde milletimizle de paylaşmıştık. Kanun değişiklikleri Resmi Gazete’de yayınlandı. Bugün de resmen göreve başladık. 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni yayınladık.
     Ne bizim ne de bizden sonra gelecek Cumhurbaşkanlarının yürütme konusunda aksaklıklar konusunda öne sürecekleri bahaneleri kalmamıştır. Milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız.
     Cumhurbaşkanı olarak yeni dönemdeki en önemli yetkilerimizden biri de kabinemizi de oluşturabilme imkanımızdır. Bakanlık sayımızı başkan yardımcımızla 17’ye indirdik. Bazı bakanlıkları aynı isimle muhafaza ederken, bazılarını birleştirdik, bazılarını da lağvettik.”
     Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'na Fuat Oktay'ın getirildiğini, hükümetin de aşağıdaki isimlerden oluşturulduğunu belirtti:
     - Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül
     - İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu
     - Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar
     - Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk (MAYA okullarının kurucusu)
     - Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
     - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez
     - Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum
     - Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy (ETS Tur'un kurucusu)
     - Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu
     - Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak
     - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan
     - Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
     - Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk (KADEM Ankara Temsilcisi)
     - Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli
     - Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank
     - Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan...

Sistem nasıl işleyecek?
     Başbakanlık makamının kaldırılmasıyla birlikte yürütmenin başı da cumhurbaşkanı olacak. Böylece cumhurbaşkanı hem devlet hem de hükümet başkanı sıfatını taşımaya başlayacak.
     Dahası, eski sistemde Bakanlar Kurulu'nda olan yürütmenin ve bakanların yetkilerinin çok büyük bir kısmı cumhurbaşkanına aktarılıyor.
     Geçen hafta içerisinde çıkartılan 477 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yürütülükteki kanun ve KHK'ların yürütme maddelerinde Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılan atıfların cumhurbaşkanına yapılmış sayılacağı düzenlemesi getirildi.
     Yeni KHK ile 1924 yılından 1960'a kadar çıkarılmış bazı kanunlarda yer alan "İcra Vekilleri Heyeti" ifadesi ile 1963-2017 yıllarındaki bazı kanunlarda geçen "Bakanlar Kurulu" ve "başbakanlık" ibareleri, "cumhurbaşkanı" ve "cumhurbaşkanlığı" olarak değiştirildi.
     Büyükelçi, genelkurmay başkanı ve vali gibi üst düzey makamlar ile düzenleyici ve denetleyici kurumların başına yapılacak atamalarda cumhurbaşkanı tarafından yapılacak. Bu atamalar daha önce Bakanlar Kurulu tarafından yapılıyordu.
     TBMM üyesi olan dört ismin bakan olarak atanması nedeniyle milletvekillikleri düştü.
     Ayrıca kurulacak hükümetin TBMM'den güvenoyu alma zorunluluğu da yeni düzenlemeler de yer almıyor.
     Böylece, Bakanlar Kurulu, Erdoğan tarafından yeni kabinenin açıklanmasının ardından göreve başladı.
     İlk kabine toplantısının ise Cuma günü Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılması bekleniyor.

Kim denetleyecek?
     Yapılan anayasa değişikliğiyle birlikte TBMM'nin görev ve yetkileri arasından; "Bakanlar Kurulu'nu ve bakanları denetlemek", "Bakanlar Kurulu'na belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek" ve "bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşüp kabul etmek" çıkartıldı.
     Bu düzenleme, TBMM'nin artık anayasal araçlar üzerinden yürütmeyi denetleme yetkisinin kalmadığı anlamına geliyor.
     Bununla birlikte TBMM; meclis araştırması, genel görüşme, soruşturma ve yazılı soru yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak.
     Yazılı soru önergeleri bakanlar ve cumhurbaşkanı yardımcılarına sunulabilecek. Bu da TBMM'nin cumhurbaşkanına yazılı soru veremeyeceği anlamına geliyor.
     Milletvekillerinin sözlü soru önergesi ve gensoru verme hakkı da yeni sistemde kaldırılan düzenlemeler arasında yer alıyor.

Kararname çıkarma yetkisi
     Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) yerine yeni sistemde cumhurbaşkanlığı kararnameleri getiriliyor.
     Temel hak, kişi hak ve ödevleri ile siyasi hak ve ödevler konularında cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ancak ekonomik, sosyal ve kültürel hakları kapsayacak.
     İlk cumhurbaşkanlığı kararnamesinin de bugün yayınlanması bekleniyor.
     TBMM'nin bir cumhurbaşkanlığı kararnamesine aykırılık taşıyan bir kanun çıkarması halinde, kanun geçerli olacak.
     Ancak partili cumhurbaşkanını uygulamasının yürütme ile yasama arasındaki ayrılığı azaltacağı eleştirileri yapılıyor. Hükümet ise bakanların kanun tasarısı sunma yetkilerinin kaldırılmasının kuvvetler ayrılığını güçlendirdiğini savunuyor.
     Kanun ile cumhurbaşkanlığı kararnamesi arasında yetki karmaşası çıkması halinde Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar belirleyici olacak.
     Burada da benzer bir şekilde partili cumhurbaşkanının doğrudan ya da dolaylı olarak 15 Anayasa Mahkemesi'nin 13'ünün belirlenmesinde etkili olabileceği ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'ABD müttefikimiz' diyen Suudi Arabistan, İran'ı suçladı
'ABD müttefikimiz' diyen Suudi Arabistan, İran'ı suçladı
İran, zenginleştirilmiş uranyum üretimini 4 kat artırdı
İran, zenginleştirilmiş uranyum üretimini 4 kat artırdı