’Seçimler öncesinde Erdoğan pek zayıf görünüyor’
  • Reklam

'Seçimler öncesinde Erdoğan pek zayıf görünüyor'

23 Haziran 2018 - 00:19

     İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan, "Erdoğan'ın kumarı" başlıklı tam sayfa yazıda, "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elindeki gücü sağlamlaştırması beklenen pazar günkü seçimler öncesinde bu kadar zayıf nadiren gözüktü" denildi.
     Laura Pitel imzalı makalede, "Erdoğan, ekonomik sorunlar kök salmadan harekete geçme ve muhalefeti korunmasız yakalama umuduyla iki ay önce erken seçim çağrısı yaptı. Ama kamuoyu anketleri rakiplerinin onu parlamentoda çoğunluğu kazanmasını durdurabileceğini ve hatta başabaş geçecek ikinci tur cumhurbaşkanlığı yarışına itebileceklerini gösteriyor. Seçim daha kritik bir zamanda gelemezdi. Türkiye kaynayan bir Kürt sorunuyla, komşuları Irak ve Suriye'deki askeri müdahalelerle boğuşuyor. ABD ve AB ile tansiyon yüksek. Dış finansmana endeksli, borç yüklü ekonomi pek çok yatırımcıda güven kaybına yol açtı" ifadeleri kullanıldı.

Savunmaya geçmek zorunda kaldı
     Yazıda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için ise, "enerji dolu, eğlenceli ve kavgaya hazır kampanyasıyla muhalif seçmenleri şaşırttı" deniyor.
     Yazı şöyle devam ediyor:
     "Tersine yorgun ve cansız görünen Erdoğan, savunmaya geçmek zorunda kaldı. AKP'nin - partinin ülkeyi daha zengin ve refah kıldığı - söylemi, iki haneli enflasyon ve yıl başından beri dolara karşı değerinin 5'te 1'ini yitiren para birimi karşısında çözülmeye başladı."
     Erdoğan'ın bir zamanlar gelecek için umut aşılayan taraf olduğu kaydedilen haberde, uzmanların, Erdoğan'ın elinden gücün alınmasına izin verip vermeyeceğine ilişkin yorumları da yer buluyor.
     AKP'den 2012 yılında ayrılan eski milletvekili Suat Kınıklıoğlu, "Bence sonsuza kadar cumhurbaşkanı kalmak isterdi" diyor.

Korku etkeni
     Haber, muhalefetteki pek çok kişinin Erdoğan'ın "korku" motivasyonuyla hareket ettiğine inandığını belirterek şöyle devam ediyor:
     "2014 yılında, Erdoğan tarafından sahte olduğu söylenen, sızdırılan bir ses kaydında, oğlu Bilal'e kısık bir ses tonuyla milyonlarca euroyu eve saklamasını söylüyor gibi duyuluyor. Cumhurbaşkanı'nın rakipleri, o ve akrabalarının yolsuzluk ve diğer suç iddiaları konusunda yargılanacakları görüşünü pek de reddetmiyorlar."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hendek’teki patlamanın araştırılmasına AKP-MHP'den ret
Hendek’teki patlamanın araştırılmasına AKP-MHP'den ret
1.041 yeni vaka, 22 can kaybı
1.041 yeni vaka, 22 can kaybı