’Tabelalarda kullanılan Türkçe dışındaki isimler...
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

'Tabelalarda kullanılan Türkçe dışındaki isimler değiştirilmeli'

16 Mart 2018 - 02:09 - Güncelleme: 16 Mart 2018 - 02:27

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, "Liseliler Destan Yazıyor Şiir ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni'nde" konuştu.
     Türkçenin kullanımına dair dikkat çeken açıklamalar yapan Erdoğan, “Dil devrimi adı altında Türkçemiz tatsız, tuzsuz, ruhsuz, renksiz kelimelerin tasallutuna sokularak milletimizin kadim medeniyeti ile arasındaki bağ zayıflatılmaya hatta kopartılmaya çalışılmıştır. Yani bizim aslında damarlarımız kesilmiştir. Bir milletin dil noktasında damarını kestiğinizde dedesi ile arasındaki bağı koparmış olursunuz. Dilimizin zenginliğini kendi elimiz ile yok etmeye çalıştığımız bu cinnet dönemini artık inşallah geride bıraktığımıza inanıyorum. Bu dönemin tahribatı hala devam ediyor” dedi.

EVLER BİLE ADETA 'CAFE HOUSE' OLDU
     Erdoğan, kişisel olarak açılışını yaptığım yerler başta olmak üzere, Türkçe dışında tabelalar gördüğüm mekanların sorumlularına bu isimlerin değiştirilmesini tavsiye ediyorum.
     İnternet cafe, kıraathanemize ne oldu? Kıraathane kumarhane değildir okuma yeridir. Evler bile artık âdeta cafe house oldu. Böyle şey olur mu? Gerekli hassasiyet gösterilmiyor. El birliği ile bunu başaracağız." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazakistan'da cumhurbaşkanlığı seçimini Tokayev kazandı
Kazakistan'da cumhurbaşkanlığı seçimini Tokayev kazandı
Moskova'dan petrol ihracatında dolara karşı 'ruble' hamlesi
Moskova'dan petrol ihracatında dolara karşı 'ruble' hamlesi