Tehlikeli gelişme; ABD Menbiç’ten çekilmemekte kararlı
  • Reklam

Tehlikeli gelişme; ABD Menbiç'ten çekilmemekte kararlı

20 Mart 2018 - 01:28 - Güncelleme: 20 Mart 2018 - 02:11

     ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü, "Afrin'de askerimiz yok ama Münbiç'teyiz, çekilmiyoruz" mesajını verdi.
     Pentagon Sözcüsü, TSK ve ÖSO'nun Afrin'e girmesinin ardından kuzeybatı Suriye'deki durumdan kaygılı olduklarını dile getirerek, "Afrin'de askerimiz yok ama Menbiç'te askerimiz var çekilmiyoruz. Bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve Menbiç'te kalmaları için gerekli tedbirleri alacağımızı hatırlattık" ifadelerini kullandı.
     
BEYAZSARAY DOĞRULARI SÖYLEMİYOR
     Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 Şubat'taki AKP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, Afrin harekatına ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuş, ABD'nin Obama döneminden beri, Menbiç konusunda tutarsız olduğunu ifade etmişti. Erdoğan, "Sayın Obama da doğru konuşmadı, Trump da aynı yolda gidiyor. 'Münbiç'ten çıkacağız' dediler. Hadi çıkın. Kimleri getirdiniz oraya? PYD'yi, YPG'yi, PKK'yı. Yerleştiriyorsunuz, hala 'Münbiç'e gelmeyin' diyorsunuz. Biz Münbiç'e topraklarının asıl sahiplerine teslim etmek için geleceğiz" demişti.

SİNCAR'A DA GİREBİLİRİZ
     Erdoğan dün Ankara'da yaptığı konuşmada da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine yeni bir operasyon düzenleyebileceği işaretini verdi. Erdoğan, "Bir gece ansızın Sincar'a da girebiliriz" diye konuştu.

BÜYÜK ENDİŞE DUYUYORUZ
     Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Afrin'den gelen haberlerden derin endişe duyduklarını açıkladı. Sözcü Heather Nauert’in yaptığı yazılı açıklamada, Afrin'in nüfusunun büyük bölümünün Kürt kökenli olduğu, bu kişilerin de son 48 saat içinde kenti terk ettikleri ifade edilerek, “Büyük endişe duyuyoruz” denildi.
     Açıklamada, son gelişmelerin Afrin'de sıkıntılı olan insani durum konusunda da endişeleri artırdığı ifade edilerek, yüz binlerce kişi için “acil barınak ve insani malzemeye ihtiyaç duydukları” belirtildi.

RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN'A ÇAĞRI
     ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Washington'un Suriye'nin kuzeyinde faaliyet içinde olan Türkiye, Rusya ve İran'la, Esad yönetimine bölgeye uluslararası insani yardım kuruluşlarının erişimine izin vermesi çağrısında da bulunuldu. Açıklamada, Afrin'den zorulu olarak göç edenlerin ise, “en kısa zamanda yurtlarına dönmelerinin sağlanması” istendi.
     Açıklamada şöyle denildi:
     “ABD, Afrin'in yer aldığı Suriye'nin kuzey batı bölgelerinde herhangi bir operasyon yapmamaktadır. NATO müttefikimiz Türkiye'ye verdiğimiz, bu ülkenin meşru güvenlik endişeleri de dahil olmak üzere sözlerimize bağlıyız. Aynı zamanda IŞİD'e yönelik yürütülen kampanya ile Suriye'nin doğusunda yer alan Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımıza verdiğimiz sözlere de bağlıyız. Afrin bölgesinin de dahil olduğu Suriye'nin batısında son iki aydır devam eden çatışmalar, İŞİD'e karşı operasyonlarda dikkatleri dağıttı ve IŞİD'in bazı bölgelerde yeniden yerleşmesi için fırsat oluşturdu. Bu ciddi bir endişe. Suriye'deki tüm aktörlere, IŞİD kaynaklı ciddi endişelere odaklanmaya devam etme çağrısında bulunuyoruz.”

ANKARA'DAN CEVAP
     Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir” dedi.
     Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki duruma ilişkin açıklaması hakkındaki bir soruyu cevapladı. ABD'li sözcünün yaptığı açıklamanın, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini idrak edemediklerini veya anlamak istemediklerini gösterdiğini aktaran Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki durum hakkında yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.
     Afrin'de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiasının her türlü temelden yoksun olduğunu aktaran Aksoy, Suriye'de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşımın, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldu bittilere, demografik değişiklikler yapmasına göz yumulması olduğunu belirtti.

SURİYE: TSK DERHAL ÇEKİLSİN
     Bu arada Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Afrin'deki Türk güçleri gayrimeşru. İşgalci güçler hemen Suriye'den çekilmeli" ifadeleri kullanıldı. Açıklama, ABD Dışişleri’nin Afrin ile ilgili “endişeliyiz” açıklamasının ardından geldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lavrov: 'Suriye' konusunda Türkiye'yle tam bir anlaşma olmaz
Lavrov: 'Suriye' konusunda Türkiye'yle tam bir anlaşma olmaz
Hafter, 'Libya'da ateşkes kalıcı değil' dedi, Türkiye'yi suçladı
Hafter, 'Libya'da ateşkes kalıcı değil' dedi, Türkiye'yi...