Trump, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yle görüşmeye hazır
  • Reklam

Trump, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle görüşmeye hazır

31 Temmuz 2018 - 01:07 - Güncelleme: 31 Temmuz 2018 - 01:23

     ABD Başkanı Donald Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ön koşulsuz bir görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.
     İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Trump, "Eğer görüşmek isterlerse görüşeceğiz. İstedikleri zaman" dedi.
     ABD Mayıs ayında İran'la nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamış, Trump ve Ruhani Temmuz ayı içinde birbirlerine yönelik sert açıklamalarda bulunmuştu.
     Washington, 2015'teki anlaşmayı imzalayan İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya gibi ülkelerin de eleştirilerine rağmen Tahran'a yeniden yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Karşılıklı sert açıklamalar
     Ruhani, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada ABD'yi uyardı ve "İran'la barış, barışların; savaş da savaşların anasıdır" dedi.
     Trump ise Ruhani'ye Twitter üzerinden yanıt verdi:
     "İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye: BİR DAHA ASLA ABD'Yİ TEHDİT ETME YOKSA TARİHTE DAHA ÖNCE ÇOK AZ KİŞİNİN GÖRDÜĞÜ SONUÇLARA KATLANIRSIN. ARTIK ŞİDDET VE ÖLÜME DAİR ÇILGIN LAFLARINIZI SİNEYE ÇEKECEK BİR ÜLKE DEĞİLİZ. DİKKATLİ OL!"
     ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da İran hükümetini "mafyaya" benzetti.
     Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada ise daha önceki açıklamalarının aksine müzakere kapısını açık bıraktı ve "gerçek bir anlaşmaya hazır olduklarını" söyledi.
     ABD Başkanı, "Neler olacağını göreceğiz, ama gerçek bir anlaşma yapmaya hazırız; bir önceki yönetim tarafından yapılan ve bir felaket olan anlaşmadan değil" diye konuştu.

İran anlaşmasında neler var?
     Temmuz 2015'te, Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD'den oluşan ve P5+1 olarak adlandırılan ülkeler, İran ile uranyum zenginleştirmeyi azaltması karşılığında bazı ekonomik yaptırımların kaldırılmasını öngören nükleer anlaşma imzalamıştı.
     Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşmaya göre İran uranyum zenginleştirdiği santrifüjleri azaltma taahhüdünde bulunuyor.
     Anlaşma koşulları İran'ın uranyum zenginleştirmeyi büyük anlamda azaltması ve nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor.
     Anlaşmadan sonra İran'ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya gönderildi.
     Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan denetçiler İran'ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DSÖ: Dünyada ölü sayısı bir hafta içinde ikiye katlandı
DSÖ: Dünyada ölü sayısı bir hafta içinde ikiye katlandı
BM: 'Corona' İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır kriz
BM: 'Corona' İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır kriz