Trump yönetiminden İran’a bir dizi yaptırım kararı
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Trump yönetiminden İran'a bir dizi yaptırım kararı

16 Mayıs 2018 - 02:22

     ABD'nin nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ve tüm Avrupa ülkelerinin tepkisini çekmesinin ardından, Reuters'ın son dakika olarak duyurduğu haberde, ABD İran'a yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf ve El-Bilad Bank da yaptırım listesine alınanlar arasında. Her iki isim de İran Devrim Muhafızları bütçesinin gerçekleştirilmesinde etkin isimler.
     Trump yönetimi İran'ı uluslararası finans sisteminden daha da izole etmek için İran Merkez Bankası Başkanı'nı terör listesine aldı. İran Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf, Hizbullah'a milyonlarca dolar transfer etmekle suçlanıyor. Seyf, "özel olarak yetiştirilmiş bir global terörist" nitelemesi ile yaptırım listesine alındı.
     Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme kararından sonra bu adım ikinci yeni yaptırım oldu. Devrim Muhafızlarının bütçesinin, Irak merkezli Al Bilad bankası üzerinden uluslararası finans siteminde hareket kabiliyeti kazandığı ve bu şekilde yurtdışı aktivitelerine fon sağladığı iddia edildi.
     ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Seyf'in İran Devrim Muhafızları bütçesini, Iraktaki Al Bilad İslami Bankası aracılığı ile Hizbullah'a transfer ettiğini açıkladı. Seyf ile iş yapanlara da yaptırım uygulanacağı belirtildi. Bu Banka ve Seyf ile iş yapanlar da ABD finansal sisteminden men edilecek.
     Ayrıca İran Merkez Bankası Uluslararası bölüm direktör yardımcısı Ali Tarzali ve bankanın CEO'su Aras Habib de yaptırım listesindeki isimler arasında yer aldı.
     ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs'ta İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanlığı'nın bütçesi dört yılda tam yüzde 550 arttı
Cumhurbaşkanlığı'nın bütçesi dört yılda tam yüzde 550...
Türkiye'nin dört bir yanından 'sahte seçmen' fışkırıyor
Türkiye'nin dört bir yanından 'sahte seçmen' fışkırıyor