Üniversite cezalandırdı, RTÜK ’ifade özgürlüğü’ diyerek...
  • Reklam

Üniversite cezalandırdı, RTÜK 'ifade özgürlüğü' diyerek akladı

04 Temmuz 2018 - 01:21 - Güncelleme: 07 Temmuz 2018 - 00:51

     Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdullah Akın’ın “1924’te Çanakkale ve Bursa’da genelev olarak kullanılan camiler vardı” cümlesini "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirerek cezaya gerek görmedi.
     Akın’ın Radyo Ton adlı kanalda programda ettiği söz tepki çekmiş, üniversite tarafından hakkında idari soruşturma açılıp disiplin cezası verilmişti.
     RTÜK üyeleri İlhan Taşçı ve İsmet Demirdöğen de Radyo Ton hakkında şikayetçi olmuştu.
     Şikayet üzerine RTÜK tarafından yapılan değerlendirmede, Akın’ın radyo programında söylediği sözlerin hakaret içermediği belirtildi. RTÜK, raporunda Akın’ın söz konusu ifadesinin cumhuriyet siyasal hayatı hakkında yorum olduğu ve "ifade özgürlüğü" kapsamına girdiği savunuldu.
     RTÜK raporunda şöyle denildi:
     “Siyasal çatışmaların veya rekabetin bir sonucu olarak örgütlerin veya partilerin eleştirilmesi, itham edilmeleri demokratik bir ülkede ifade özgürlüğünün gereği olarak kabul edilmelidir. Yayının şikayete konu olan bölümünde konuk tarafından sadece eleştirel ifadeler kullanılmıştır. Anlatılanların doğruluğunun ya da yanlışlığının tarafımızca açıklığa kavuşturulması mümkün değildir, bunların ancak bağımsız mahkemelerce karara bağlanabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Radyo Ton isimli medya hizmet sağlayıcının söz konusu yayınında ihlal olmadığı değerlendirilmiştir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriye'ki TSK birliklerinin hareketleri asgariye indirildi
Suriye'ki TSK birliklerinin hareketleri asgariye indirildi
'Corona virüs'e karşı etkili olan 3 ilacın ismi açıklandı
'Corona virüs'e karşı etkili olan 3 ilacın ismi açıklandı